Kilo alımıyla birlikte yağ hücrelerinin artması kanser riskini artırıyor

İngiltere ve ABD'nin yanı sıra 5 ülkeden 120 bin kadının katıldığı bir araştırmaya göre, fazla kilolar rahim kanseri riskini önemli ölçüde artırıyor.

BİLİM 20.04.2022, 10:17 20.04.2022, 10:10
Kilo alımıyla birlikte yağ hücrelerinin artması kanser riskini artırıyor

İngiltere Kanser Araştırmaları Vakfınca (CRUK) finanse edilen çalışmaya, ABD ve İngiltere'nin yer aldığı 7 ülkeden 120 bin kadın katılım gösterdi.

SAĞLIKLI KİLOYU KORUMAK KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Araştırmanın bulgularına göre, 1,65 metre uzunluğundaki bir kadının, sağlıklı bir kilonun 12,7 kilogram üzerinde olması kanser riskini neredeyse iki katına çıkarıyor.

CRUK, sağlıklı bir kilonun 13 farklı kanser riskini azaltabileceğini belirterek genler ve hormonların da diğer risk faktörleri arasında olabileceğini belirtti.

İngiltere'de 36 kadından birinde rahim kanseri görülüyor ve bu kanser, teşhis konulan 4 kişiden birinde menopoz öncesi dönemde gelişiyor.

YAĞ HÜCRELERİ DAHA FAZLA KANSERE SEBEBİYET VEREBİLİYOR

Bir teoriye göre, yağ hücreleri, diğer hücrelere daha sık bölünmelerini bildiren sinyaller göndererek kansere sebebiyet verebiliyor.

Bazı meme kanserlerinin büyümesi ile yağ hücrelerinin ürettiği kadınlık hormonu östrojenle arasında bağlantılı olduğu iddia ediliyor.

Bristol Üniversitesindeki bir araştırma ekibi tarafından yürütülen ve BMC Medicine'de yayımlanan CRUK araştırması, "yağ ve rahim kanseri arasındaki bağlantıyı açıklayan en büyük çalışmalardan biri" olarak belirtiliyor.

Araştırmada, ömür boyu kilo alımının etkisi göz önünde bulunduruldu, obezite ve rahim kanseri ile bağlantılı iki hormonu, açlık insülini ve testosteronu ortaya çıkardı.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

YAPILAN ARAŞTIRMA İLK ADIM NİTELİĞİNDE

Araştırmacılar, bilim insanlarının gelecekte kanser geliştirme riski taşıyan insanlarda bu hormonların seviyelerini düzenlemek için ilaçlar kullanabileceğini umduklarını ifade etti.

Araştırmanın başında yer alan Dr. Emma Hazelwood, çalışmaya ilişkin açıklamasında, "Bu çalışma, obezitenin kansere nasıl neden olduğunu ve bununla mücadele için neler yapılabileceğini tam olarak ortaya çıkarmak için genetik analizlerin nasıl kullanılabileceğine dair ilginç bir ilk adım." ifadelerini kullandı.

KANSERİN NASIL ÖNLENECEĞİNİN BELİRLENMESİNDE ÖNEMLİ BİR ADIM

CRUK'den Dr. Julie Sharp da "Bu gibi araştırmalar, aşırı kilo veya obezitenin İngiltere'de ikinci en büyük kanser nedeni olduğu gerçeğini destekliyor ve nedenini belirlemeye başlamamıza yardımcı olabilir." dedi.

Sharp, bunun gelecekte kanserin nasıl önleneceğinin ve tedavi edileceğinin ortaya çıkarılmasında çok önemli rol oynayacağının altını çizdi.

Yorumlar (0)