Harvard'dan yeni araştırma!

Ebeveynlerinin içtiği sigaranın dumanına maruz kalan çocuklarda, yetişkinlikte romatoid artrit (iltihaplı romatizma) görülme riskinin arttığı bildirildi.

BİLİM 18.08.2021, 16:00 18.08.2021, 15:36
Harvard'dan yeni araştırma!

ABD'de Harvard Üniversitesi'ne bağlı Brigham Kadın Hastanesi'nden uzmanlara göre, çocuklukta ebeveynlerin içtiği sigara dumanına pasif içiçi olarak maruz kalınmasıyla ileri yaşta artan seropozitif romatoid artrit (RA) riski arasında doğrudan potansiyel ilişkili olduğu belirtildi.

3 AYRI KATEGORİDE ARAŞTIRMA YAPILDI

Arthritis & Rheumatology dergisinde bulguları yayımlanan çalışma çerçevesinde 35-52 yaşlarındaki 90 bin 923 kadınla 1989 ve 2017 yılları arasında yapılan anketlerden derlenen verilerden faydalanıldığı bildirildi.

Pasif içicilik, gebelik sırasında sigara kullanımı, çocukluk döneminde ebeveynlerin sigara içmesi ve 18 yaşından itibaren sigara içenlerle geçirilen seneler olmak üzere 3 kategoriye ayrıldı.

OLASILIK YÜZDE 75 ARTIYOR

Araştırma, çocuklukta ebeveynlerin içtiği sigaranın dumanına maruz kalanlarda RA olasılığının yüzde 75 artırdığı görüldü.

Brigham'ın Romatoloji, Enflamasyon ve Bağışıklık Bölümünden uzman Kazuki Yoşida, "Bulgularımız, en sık rastlanılan otoimmün hastalıklardan biri olan RA ile ilişkili olarak, sigaranın sağlığa olumsuz etkilerine daha fazla derinlik ve önem katıyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)