Covid 19 geçtikten sonra organ yetmezliği, diyabet ve kalp hastalıkları kalabiliyor

Yapılan yeni bir araştırma, taburcu edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarının yaklaşık üçte birinin, bir ay içinde yeniden hastaneye kaldırılmak zorunda kaldığını ortaya koydu.

BİLİM 02.04.2021, 18:00 02.04.2021, 17:00
Covid 19 geçtikten sonra organ yetmezliği, diyabet ve kalp hastalıkları kalabiliyor

Irish Examiner sitesinin haberine göre, Leicester Üniversitesinden bilim insanları, Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan ve 31 Ağustos 2020'den önce taburcu edilen 48 bin hastanın verilerini analiz etti.

"The British Medical Journal" (BMJ) dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, taburcu edilen Covid-19 hastalarında yeniden hastaneye kaldırılma ve ölüm oranlarının yanı sıra solunum, kalp-damar, metabolizma, böbrek ve karaciğer hastalığı görülme olasılığı değerlendirildi.

HASTALARIN ÜÇTE BİRİ TEKRAR HASTANEYE YATIRILIYOR

Ortalama 140 gün boyunca takip edilen hastaların yaklaşık üçte biri tekrar hastaneye yatırılırken, 5 bin 875'inin bu süre zarfında yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Araştırmacılar, Covid-19 hastalarında, genel nüfusa göre çoklu organ yetmezliği, solunum sıkıntısı, diyabet ve kalp ve damar hastalıkları oranlarının önemli ölçüde arttığına da işaret etti.

Yorumlar (0)