BioNTech/Pfizer, Omicron için özel aşı çalışmalarına başladı

BioNTech/Pfizer’dan Omicron varyantına özel aşı denemelerine başladıkları açıklandı.

BİLİM 25.01.2022, 12:24 25.01.2022, 15:57
BioNTech/Pfizer, Omicron için özel aşı çalışmalarına başladı

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in, Covid-19'un Omicron varyantına özel aşı için denemelere başladığı bildirildi.

KLİNİK ÇALIŞMA BAŞLADI

Yapılan açıklamada, 18 ila 55 yaş arasındaki sağlıklı yetişkinlerde Omicron özel aşı adayının "güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve immünojenisitesini" değerlendirmek için klinik çalışmanın bugün başladığı belirtildi. Klinik çalışmaya, 1.420 kişilik test grubunun katılacağı bildirildi.

DAHA UZUN KORUMA SÜRESİ HEDEFLENİYOR

BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Covid-19 aşılarının, Omicron varyantının neden olduğu ciddi hastalıklara karşı güçlü koruma sağlamaya devam ettiğini vurgulayarak, "Bu çalışma, daha önceki Covid-19 varyantlarda olduğu gibi Omicron varyantına karşı ancak daha uzun koruma süresiyle benzer bir koruma düzeyi sağlayan varyant tabanlı bir aşı geliştirmeye yönelik bilime dayalı yaklaşımımızın bir parçası." şeklinde konuştu.

2022'de 4 MİLYAR DOZ ÜRETİM HEDEFİ

Açıklamada, şirketlerin daha önce 2022'de 4 milyar doz Covid-19 aşısı üretmeyi planladığı hatırlatılarak, Omicron varyantına yönelik bir aşıya ihtiyaç duyulması halinde bunun değişmesinin beklenmediği belirtildi.

Yorumlar (0)