BioNTech ve AstraZeneca aşılarının Hindistan varyantına karşı etkili olduğu belirlendi

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca firmalarının ürettiği Covid-19 aşılarının Hindistan’da ortaya çıkan ve Covid-19'un çift mutasyonuna uğramış varyantına karşı etkili olduğunu ortaya konuldu.

BİLİM 24.05.2021, 14:05 24.05.2021, 13:14
BioNTech ve AstraZeneca aşılarının Hindistan varyantına karşı etkili olduğu belirlendi

İngiltere'de Covid-19 aşısının ilk dozunu yaptıranların sayısı 37 milyon 726 bin 924'e yükselirken bunlardan 22 milyon 71 bin 497'sine ikinci doz uygulandı.

Ülkede, 8 Aralık'ta başlayan Covid-19 aşılama programıyla 60 yaş üstündeki 13 bin can kaybının ve 30 binin üstünde kişinin hastaneye yatışının önlendiği tahmin ediliyor.

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu (PHE) tarafından yürütülen araştırmada 5 Nisan-15 Mayıs'ta kayıtlara B.1.617.2 ismiyle geçen Hindistan varyantının görüldüğü 1054 vakada Covid-19 aşılarının etkilerini incelendi.

HER İKİ AŞININ DA ETKİNLİĞİ İLK DOZDAN SONRA YÜZDE 33 DÜŞÜYOR

Buna göre, ikinci dozun uygulanmasından 2 hafta sonra Pfizer-BioNTech aşısı Hindistan varyantından kaynaklı belirtili hastalıkları önlemede yüzde 88, Oxford-AstraZeneca aşısı ise yüzde 66 etkili olduğu tespit edildi.

Her iki aşının Hindistan varyantına karşı etkinlik oranı ilk dozun uygulanmasından 3 hafta sonra yüzde 33'e düştü.

İKİNCİ DOZU YAPTIRMAK YENİ VARYANTLARDAN KORUNMAK İÇİN ÖNEMLİ

İngiltere Sağlık Bakanı Mart Hancock, araştırmanın sonuçlarının uyguladıkları Covid-19 aşılama programının insanların hayatını kurtarmada etkili olduğunu kanıtladığını belirterek, ülkede aşılanan 20 milyondan fazla kişinin Hindistan varyantına karşı da korunduğunu, aşının ikinci dozunu yaptırmanın yeni varyantlardan korunmak için önemli olduğunu ifade etti.

PHE Aşılama Birimi Başkanı Mary Ramsay, her iki aşının iki dozunun uygulanmasının Hindistan varyantına karşı korunmada güvence sağladığını açıkladı.

Ramsay, Covid-19 aşılarının hastaneye yatışları ve ölümleri önlemede daha da etkili olmasını beklediklerini, mevcut veya ortaya çıkacak tüm varyantlara karşı üst seviyede bir koruma sağlanması için aşının her iki dozunu yaptırmanın "hayati önem" taşıdığını vurguladı.

Yorumlar (0)