Bilim insanları ağız yoluyla alınabilen çocuk felci aşısı geliştirdi

Bangladeş'te ilk kez aşılanacak yeni doğan çocuklarda yüzde 99 koruyucu antikor geliştiren ve ağızdan alınabilen çocuk felci aşısı geliştirildi.

BİLİM 12.12.2022, 10:29 12.12.2022, 12:26
Bilim insanları ağız yoluyla alınabilen çocuk felci aşısı geliştirdi

Bill & Melinda Gates Vakfı'nın finanse ettiği ve katılımcısı olduğu yeni çalışma, Dakka merkezli Bangladeş Uluslararası İshal Hastalıkları Araştırma Merkezi (ICDDR,B), ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Seul'deki Uluslararası Aşı Enstitüsü ile işbirliği içinde yürütüldü.

DSÖ'DEN ONAY GELDİ

Çalışma çerçevesinde geliştirilen ağız yoluyla alınabilen aşının kullanımına Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) onay verdiği belirtildi.

Tip 2 çocuk felci virüsü olarak bilinen çocuk felcine karşı yeni geliştirilen aşının, ilk kez aşılanacak yeni doğanlarda yüzde 99 koruyucu antikor geliştirdiği görüldü.

DENEME ÇALIŞMALARINDA HAMİLELER DE İLACI KULLANDI

Bangladeş'te yapılan çalışma kapsamında, Eylül 2020'den Ağustos 2021'e kadar aşının 2'nci aşama denemesi yapıldı.

327 kadına iki doz aşı ya da plasebo verilerek sonuçlarda kadınların 325'inin hastalığa karşı bağışıklık oluşturduğu tespit edildi.

ÇALIŞMA, İLK KEZ ORAL AŞININ ANTİKOR ÜRETTİĞİNİ GÖSTERİYOR

ICDDR,B'de Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünden Dr. K. Zaman, AA muhabirine, "Bu, hamileliğin son üç ayında anne ve bebekleri üzerinde yapılan ilk çalışma olup ilk kez bir oral aşının güvenli olduğunu aynı zamanda da yüzde 99 antikor ürettiğini gösteriyor." ifadesinde bulundu.

450 milyondan fazla aşı dozunun onaylandığını söyleyen Zaman, "Yeni oral çocuk felci aşısı, risk altındaki topluluklarda çocuk felci bulaşma riskini durdurmak için en çok aşılanması gereken yaş grubunda güvenli ve bağışıklık kazandırıyor.” dedi.

ÇALIŞMA THE LANCET'TE YAYIMLANDI

CDC'ye göre, dünya çapında çocuk felci vakalarının sayısı 1988'de yaklaşık 350 bin iken 2021'de 6'ya düştü.

Çalışma, hakemli tıp dergisi The Lancet'te yayımlandı.

Yorumlar (0)