Araştırma: Erken doğum riskini önlemede yeni bir bakteri türü etkili oluyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, erken doğum riskinin hamileliğin ilk haftalarında tespit edilebileceği belirlendi.

BİLİM 25.08.2021, 14:26 25.08.2021, 12:24
Araştırma: Erken doğum riskini önlemede yeni bir bakteri türü etkili oluyor

King’s College London araştırma merkezinin yürüttüğü araştırmada, İngiltere’de 4 hastaneden 346 hamile kadının sağlık verileri incelendi. Gebeliğin 10-15 ve 16-23 haftalarında kadınların servikovajinal sıvı örnekleri incelenerek, bakteri ve biyokimyasal topluluklarına göre gruplandırıldı.

İLK KEZ BİR BAKTERİ TÜRÜNÜN ERKEN DOĞUM RİSKİNİ ENGELLEYEBİLECEĞİ GÖRÜLDÜ

Bunun yanı sıra anne adaylarının servikal uzunluk ölçüleri kontrol edildi ve hangi bebeğin erken doğabileceğini görmek için takip yapıldı.

Araştırma sonucunda, ilk kez belirlenen "Lactobacillus acidophilus" isimli bakteri türünün erken doğum riskini engelleyeceği ortaya konuldu.

BULUNAN BAKTERİ TÜRÜ, ERKEN DOĞUMU TESPİT EDEBİLİYOR VE RİSKİ ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUYOR

Bilim insanları, bakteri türünün, erken doğum riskini önlemek ya da erken tespit edebilmek için bir yöntem olabileceğini kaydetti.

Çalışmada, erken doğum riski taşıyan annelerin, servikovajinal sıvısındaki belirli bakteri ve kimyasallara bakılarak, testlerden geçirilerek tespit edilebileceği bildirildi.

ERKEN DOĞUMU ÖNLEMEDE YENİ BİR UMUT OLACAK

Birleşik Krallık’ta her yıl 60 bin bebeğin prematüre olarak doğduğunu, bu çalışmanın erken doğumu öngörmek ve önlemek için yeni bir umut olabileceği kaydedildi.

Araştırmanın ayrıntıları, "Journal of Clinical Investigation" dergisinde yayımlandı.

Yorumlar (0)