Araştırma: Emziren anneler, emzirmeyenlere göre daha iyi hatırlıyor ve öğreniyor

Yeni bir araştırmaya göre bebeklerini emzirmiş kadınlar hiç emzirmeyenlere göre daha iyi bilişsel performans gösteriyor.

BİLİM 27.10.2021, 14:14 15.11.2021, 15:39
Araştırma: Emziren anneler, emzirmeyenlere göre daha iyi hatırlıyor ve öğreniyor

ABD'de yürütülen bir araştırmaya göre, bebeklerini emzirmiş 50 yaş üzerindeki kadınlar, bilişsel testlerde hiç emzirmeyen kadınlara göre daha iyi performans sergiliyor. Çalışmanın bulguları "Evolution, Medicine and Public Health" dergisinde yayımlandı.

California Üniversitesi (UCLA) Antropoloji, Psikiyatri ve Davranışsal Biyoloji Bölümünden Molly Fox, yürüttükleri çalışmanın emzirmenin kadınlara uzun vadede bilişsel faydasına ilişkin olduğunu belirtti.

HATIRLAMA, ÖĞRENME GİBİ TESTLERDE EMZİREN KADINLAR DAHA BAŞARILI

Emzirmiş ve emzirmemiş kadınlara öğrenme, hatırlama gibi bilişsel konularla ilgili testler uyguladıklarını belirten Fox, bebeğini emzirmiş 50 yaş üzeri kadınların emzirmeyen kadınlara göre bilişsel olarak daha iyi performans sergilediklerinin belirlendiğini aktardı.

EMZİRME STRESİ DÜZENLİYOR

Emzirmenin kadınların menopoz döneminde de beyinlerini koruyucu etkisi olduğuna işaret eden Fox, emzirmenin ayrıca stresi düzenlemeye, bebek ve anne arasındaki bağın kuvvetlenmesine yardımcı olduğunu da dile getirdi.

Yorumlar (0)