ABD iç mekanda maske ve sosyal mesafe kurallarına geri dönüyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ülkede artışa geçen yeni tip koronavirüs vakalarına karşı "aşılama yapmış kişilere iç mekanlarda maske kullanma ve sosyal mesafeye dikkat etme" tavsiyesine geri döndü.

BİLİM 28.07.2021, 12:02 28.07.2021, 12:13
ABD iç mekanda maske ve sosyal mesafe kurallarına geri dönüyor

CDC, ülkede Covid-19 vaka ve ölü sayılarının azalmasıyla nisanda her iki doz aşıyı yaptırmış kişilerin dış mekanlarda maske kullanmasına gerek olmadığını duyurmuş, 13 Mayıs’ta bu tavsiyesini alışveriş yerleri gibi iç mekanlara genişletmişti.

MASKE ZORUNLULUĞU KALKTIĞINDA DELTA VARYANTI YÜZDE 1 ORANINDAYDI

Yetkililer, mayısta maske kullanımı zorunluluğu kaldırıldığında Delta varyantının ülkedeki enfeksiyonlarda yüzde 1 oranında olduğuna, şimdi ise yüzde 83’lerde bulunduğuna vurgu yaptı.

ABD’de otobüs, uçak, hastane, hapishane ve bakımevleri gibi mekanlarda maske kullanımı ve sosyal mesafe herkes için hala zorunlu kabul ediliyor.

TAVSİYELER GÜNCELLENDİ

CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky, düzenlenen basın toplantısında, "Son salgın araştırmalarında, Delta varyantının Covid-19 virüsünün geçmişteki durumundan farklı davrandığını gösteren yeni bilimsel veriler gördüm. Bu, endişe verici ve ne yazık ki tavsiyelerimizin güncellenmesini zorunlu kılıyor." şeklinde açıklama yaptı.

AŞILANMIŞ KİŞİLER VİRÜSE YAKALANIRSA YAYMA OLASILIĞI VAR

Direktör Walensky, aşılarını yaptırmış kişilerde virüsü yayma oranının yine de çok düşük olduğunu belirterek, "Aşılanmış kişilerin Delta varyantına yakalanma ihtimali düşük olsa da yakalandığında virüsü başkalarına yayma potansiyelleri var." dedi.

AŞI YAPTIRMAYAN KESİMLERDE VAKALAR ARTIŞ GÖSTERİYOR

Ülkede son haftalarda yükselişe geçen Covid-19 vaka sayısının genelde aşı yaptırmamış kesimler arasında görüldüğüne dikkati çeken Walensky, yeni varyantın, aşılarını yaptırmış kişilere de bulaşıp hafif semptomlar şeklinde görülebileceğine dair uyarı yaptı.

Walensky, aşılamalarını tamamlamış olsalar bile Delta varyantına karşı öğretmenler, öğrenciler ve iç mekanlarda çalışanlara "maske takmaları ve sosyal mesafeyi korumaları" tavsiyesini geri getirdiklerini kaydetti.

Yorumlar (0)