Yeni bulgular: Omicron varyantına yakalananların çoğu önceden Covid 19 geçirmiş

Yakın zamanda Omicron varyantı görülen kişilerin üçte ikisi, daha önce Kovid-19'a yakalandığını belirtiyor.

SAĞLIK 26.01.2022, 14:36 26.01.2022, 15:18
Yeni bulgular: Omicron varyantına yakalananların çoğu önceden Covid 19 geçirmiş

BBC'nin haberine göre, İngiltere'de binlerce gönüllüye Covid-19 testi yapılan büyük ve devam eden bir çalışma sürdürülüyor.

OMİCRON VARYANTI GÖRÜLEN HER 3 KİŞİDEN 2'Sİ ÖNCEDEN COVİD GEÇİRDİ

Çalışmadan elde edilen bulgular, omicron varyantı görülen her 3 kişiden 2'sinin daha önce Covid-19'a yakalandığını ortaya koyuyor.

Bunlardan kaç tanesinin yeniden enfekte olduğunu saptayabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu ifade edilen araştırmaya göre Covid-19'a tekrar yakalanma olasılığı daha yüksek görünen grupları ortaya koyuyor.

YAKLAŞIK 100 BİN PCR TESTİ İNCELENDİ

2 milyondan fazla kişiye test uygulanan çalışmanın 2022'nin ilk iki haftasını kapsayan son bulguları, gönüllülerden gönderilen yaklaşık 100 bin PCR testine dayanıyor.

Bu testlerde çoğunluğu omicron varyantı olmak üzere yaklaşık 4 bininin pozitif çıktığı ve bunun salgının başından bu yana görülen en yüksek oran olduğu ifade edildi.

BAZI PCR TESTLERİ ESKİ VİRÜS İZLERİNİ TAŞIYOR OLABİLİR

Testi pozitif çıkan gönüllülerden kaçının aşılarının tam olarak yapıldığının henüz belli olmadığı kaydedildi. Bazı durumlarda ise PCR testlerinin eski virüs izlerini yakalıyor olabileceği ifade edildi.

Diğer tahminler, her 10 omicron vakasından birinin yeniden enfeksiyon olduğunu öne sürüyor.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER ARASINDA HIZLA YAYILIYOR

React adlı çalışmanın bulguları, Covid-19 enfeksiyonlarının son zamanlarda yavaşladığını ancak özellikle çocuklar ve gençler arasında yaygın kaldığını ortaya koyuyor.

React Program Direktörü Imperial College London'dan Prof. Dr. Paul Elliott, "Çocuklar arasında hızla artan bir yaygınlık var, şimdi okul döneminin başlamasının ardından daha fazla yaygınlaşıyor ve aralık ayına kıyasla 65 yaş üstü yaşlı insanlarda da yaygınlık arttı. Bu da hastaneye yatışların artmasına neden olabilir. Bu nedenle durumu yakından izlemeye devam etmemiz hayati önem taşıyor." dedi.

Yorumlar (0)