Yanınızdan geçen maskesiz bir kişi delta varyantını bulaştırabilir

Anadolu Ajansı, Türkiye'nin en kapsamlı yoğun bakım hizmetinin verildiği, koronavirüs salgınıyla mücadelede büyük rol üstlenen Ankara Şehir Hastanesi bünyesindeki Genel Hastanenin Covid-19 Yoğun Bakım Ünitesi'nde, neredeyse tamamı aşı olmamış kişilerden oluşan hastaların yaşamla ölüm arasındaki zorlu mücadelesini görüntüledi.

SAĞLIK 30.07.2021, 11:08 30.07.2021, 11:53
Yanınızdan geçen maskesiz bir kişi delta varyantını bulaştırabilir

Ankara Şehir Hastanesi Covid-19 Yoğun Bakım Ünitesi'nde solunum sıkıntısı nedeniyle oksijen cihazına bağlı şekilde tedavi gören 46 yaşındaki iki çocuk babası Yasin Yavaş, burada yüksek akımlı oksijen cihazına bağlı şekilde tedavi görüyor.

AŞI OLSUNLAR YOKSA HAYATLARIYLA OYNARLAR

1 haftadır yoğun bakımda oksijen cihazına bağlı olduğu için zorlukla konuşabilen Yavaş, "Ben aşı olmamıştım. Hep erteledim, havaya girdim, sonra olurum diyerek basite aldım. Hayatımla oynadım. Kimse aşısını ihmal etmesin. Yemesin, içmesinler acil olarak aşılarını olsunlar. Yoksa hayatlarıyla oynarlar." çağrısı yaptı.

Yaşının ileri olmadığını söyleyen Yavaş, 11 ve 15 yaşındaki iki kızı ile eşini çok özlediğini vurgulayarak, ailesine, "Eşimi, kızlarımı çok seviyorum. Haftaya çıkacağım ve yanınıza geleceğim inşallah." dedi.

DELTA VARYANTINDA YANINIZDAN GEÇEN MASKESİZ KİŞİ BİLE VİRÜS BULAŞTIRABİLİR

Covid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Seval İzdeş ise servisteki hastaların durumuyla ilgili bilgi verdi:

"Delta varyantı çok hızlı bulaşıyor. Eskiden 10 dakika bir ortamda kalınması sonucunda bulaş yaşanabiliyordu. Delta varyantında ise yanınızdan geçen maskesiz bir kişi hastalığı bulaştırabiliyor. Bu nedenle aşılarla birlikte maske, mesafe, hijyen kurallarına uymaya devam edilmesi çok önemli." diye vurguladı.

AŞI OLANLAR DA MASKE TAKMAYA DEVAM ETMELİ

İzdeş, "Ben nasılsa aşı oldum" diyerek maskelerin çıkarılmasının doğru olmadığının altını çizdi. Herkese tam doz aşılarını olma çağrısında bulunan İzdeş, şöyle devam etti:

"Ankara Şehir Hastanesi, Genel Hastane Covid-19 yoğun bakımlarında takip ettiğimiz hastaların çoğu, aşı yaptırmamış ya da ikinci, üçüncü dozunu zamanında olmamış kişiler. Hastalarımızın yüzde 90'ı bu şekilde. Bu nedenle aşı olmak çok önemli. Bu aynı zamanda bir vatandaşlık görevi çünkü hastalığı alan, çevresindeki insanlara da bulaştırabiliyor. Covid-19 sanki aşı olmamış kişiyi buluyor, bakıyorsunuz hep hasta olanlar aşısız kişiler. Herkesin iki doz aşısını ve olması gerekiyorsa üçüncü dozunu zamanında yaptırması gerekiyor."

VAKA ARTIŞI YOĞUN BAKIMA 10-15 GÜN SONRA YANSIYOR

Prof. Dr. İzdeş, son haftalardaki vaka artışlarının yoğun bakıma yansımasıyla ilgili şöyle konuştu:

"Vaka artışları yoğun bakımlara genel olarak 10-15 gün sonra yansıyor, hastaların tedavisine önce serviste başlandığı ve burada durumu kötüleşenler yoğun bakıma alındığı için. Yoğun bakım servisimizin şu anki doluluk oranı yüzde 80. Yani aslında dolu.

Burası dolmaya başladıkça yeni yoğun bakım alanları Covid-19'a dönüştürülecek. Bunun da şöyle bir sıkıntısı bulunuyor; Covid-19 olmayan hastalara ayırdığımız yoğun bakım yatakları çok azalıyor. Dolayısıyla doluluk oranlarından çok, Covid-19 olmayan alanlar ve Covid-19 alanları arasındaki denge önemli oluyor."

Yorumlar (0)