Umudunu kaybeden karaciğer hastasına organ bağışı umut oldu

Şanlıurfa'da karaciğer yetmezliği tedavisi görürken kadavradan bağışlanan karaciğer dokusuyla hayata tutunan İsmail Sarıçerçi, organ bağışı çağrısında bulundu.

SAĞLIK 01.04.2021, 13:05 01.04.2021, 12:38
Umudunu kaybeden karaciğer hastasına organ bağışı umut oldu

Kahramanmaraş'ta yaşayan iş makinesi operatörü 2 çocuk babası 36 yaşındaki Sarıçerçi, 3 ay önce karaciğerinden rahatsızlanarak hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerde karaciğer yetmezliği tespit edilen Sarıçerçi, ailesinde ve yakınlarında da aynı rahatsızlığın bulunması üzerine kadavradan bağış beklemeye başladı.

ORGAN BAĞIŞI UMUT OLDU

İsmail Sarıçerçi, Çanakkale'de beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden 58 yaşındaki H.T'nin yakınlarının organ bağışıyla umutlandı.

Harran Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Genel Cerrah Doç. Dr. Faik Tatlı ve Genel Cerrah Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Yönder'den oluşan ekip, Çanakkale'ye uçak ambulansla giderek kadavradan karaciğer dokusunu Urfa'ya getirdi. Karaciğer dokusu, ambulansla Kahramanmaraş'tan Harran Üniversitesi'ne getirilen İsmail Sarıçerçi'ye nakledildi.

"TAM UMUDUMU KAYBETMİŞKEN HABER GELDİ"

İsmail Sarıçerçi, ani gelişen karaciğer rahatsızlığıyla komaya girdiğini ve yaşama umudunu kaybettiği zamanları anlattı.

Karaciğer nakli bekleyen binlerce hastanın bulunduğuna dikkati çeken Sarıçerçi, şunları kaydetti:

"Tam umudumu kaybetmişken Çanakkale'den haber geldi. Hayatını kaybeden bir hastanın yakınları organ bağışında bulunmuş. Dokularım uyuşunca sağ olsun Mehmet Hocam beni Kahramanmaraş'tan ambulansla Harran Üniversitesi'ne getirdi. Yapılan ameliyatla sağlığıma kavuştum."

BAĞIŞ YAPAN DUYARLI AİLE BİR HAYATI KURTARDI

Sarıçerçi, bağış yapan aileye teşekkür etti: "Allah onlardan, Mehmet Hocam ve ekibinden razı olsun. Hayatını kaybeden ailenin acısını paylaşıyorum. Allah'tan onlara sabır, hayatı kaybeden kardeşime de rahmet diliyorum. Duyarlılıkları için çok teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı şu anda belki hayatta olmazdım, tekrar hayata tutundum. Onların gösterdiği duyarlılığın aynısını ben de yapacağım, bağışta bulunacağım inşallah. Nasıl olsa toprak olacak, birileri faydalansın. İnsanlarımızın bu konuda daha da bilinçlenmesi gerekiyor. Buradan bir daha çağrıda bulunmak istiyorum. Organ bağışında duyarlı olunmasını istiyorum. Hayata tutunmak için bir şans daha bekleyen insanlar için organ bağışında bulunalım."

ACİL AMELİYATLAR DEVAM EDİYOR ANCAK PANDEMİDE ORGAN BAĞIŞI ORANI DÜŞTÜ

Harran Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen acil ameliyatları yapmaya devam ettiklerini belirtti.

Kadavradan organ bağışının önemini vurgulayan Yılmaz, şunları aktardı:

"Hastamızın durumu şükürler olsun iyi, bir sıkıntısı yok. Maalesef kadavradan bağış ülkemizde çok düşük. Türkiye'de kadavradan bağış milyonda 6-8 civarındayken pandemide bu rakam daha da düştü. Toprak olacak dokularımızı bağışlamak hayati bir sorumluluktur. İsmail kardeşimiz karaciğer komasındayken hiç tanımadığı birinin dokusuyla hayata tutundu."

Genel Cerrah Doç. Dr. Faik Tatlı da Türkiye'de on binlerce hastanın organ bağışı beklediğini belirterek organ bağışı konusunda daha duyarlı olunması çağrısında bulundu.

Genel Cerrah Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Yönder ise 2 çocuk babası İsmail Sarıçerçi'nin organ bağışıyla hayat tutunduğunu, ailenin artık bir umudunun olduğunu ifade ederek bağışın önemine dikkat çekti.

Yorumlar (0)