Tam kapanma yok, Ramazan'ın ilk 15 günü artan bir kısıtlama var

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Ramazan ayı için merak edilen kısıtlamalarla ilgili sorulara cevap verdi.

SAĞLIK 12.04.2021, 10:30 12.04.2021, 10:59 Admin
Tam kapanma yok, Ramazan'ın ilk 15 günü artan bir kısıtlama var

Türkiye’de son dönemde artış gösteren koronavirüs vakaları ile birlikte birçok il “çok yüksek riskli” iller arasında yer aldı. Kırmızı kategori olarak belirtilen bu iller arasında, yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği iller de bulunuyor. Özellikle turizm sezonu öncesi Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’deki vaka sayısı artışı, turizm sektörünü endişelendiriyor.

HERKES KENDİNE AİT SORUMLULUĞU YERİNE GETİRECEK

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, dolmuştaki yoğunluktan restoranlara, aile toplantılarından site toplantılarına kadar herkesin faktör olduğu bir yoğunluk yaşadıklarını belirterek, “Herkes kendine ait sorumluluğu yerine getirirse, herkes evinin önünü süpürürse sokak temiz olur” dedi.

TURİZM KENTLERİ İÇİN TAM KAPANMA ÖNERİSİ KISMİ KISITLAMALAR GELEBİLİR

Turizm kentlerinde tam kapanma önerisinde bulunan Kemalettin Aydın, "Turizm sezonunda yoğun hizmet verecek İzmir, Aydın, Muğla, Antalya gibi iller bir makro bakışla dörtlü, beşli ilk potansiyelinde değerlendirilebilir. Buralarda 10-15 gün ramazan süresince çok sıkı bir kapanma yapılabilir, sonra da o bölgelere giriş ve çıkışlar da HES kodu ve PCR istenebilir" dedi.

KISMİ KISITLAMALAR GELEBİLİR

Türkiye’nin önümüzdeki günlerde tam kapanma diye tabir edilen kapanmayı yapmasının mümkün olmayacağını, ancak tam kapanmaya yakın geçtiğimiz nisan ayındaki gibi kısıtlamaları yapabileceğini kaydeden Prof. Dr. Aydın, "Bir kısım kısıtlamalar daha gelebilir mi, gelebilir. Örneğin: tam kapanma değil Ramazan’ın ilk 15 günü arttırılan bir kısıtlama, Ramazan’ın olan seyri, bir de insanların da kurallara uyması üçlüsüyle, Ramazan’ın ortalarına doğru Türkiye’nin belirli bir yönetilebilir düzeye ilerlediğini göreceğiz" diye ekledi.

Yorumlar (0)