Stres, uykusuzluk ve Covid 19 endişesi vertigoya neden olabilir

Prof. Dr. Nuri Özgirgin, Kovid-19 sürecinde kişilerin yaşadığı endişe ve stresin, baş dönmesi (vertigo) vakalarının görülme sıklığını artırdığını belirtti.

SAĞLIK 15.04.2021, 14:00 15.04.2021, 10:39
Stres, uykusuzluk ve Covid 19 endişesi vertigoya neden olabilir

15 Nisan Dünya Vertigo Günü dolayısıyla "Vertigoda Hayat Yolunda" başlıklı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Uluslararası Vestibüler Derneği Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, Covid-19 sürecinde kişilerin yaşadığı endişe ve stresin, baş dönmesi (vertigo) vakalarının görülme sıklığını artırdığını bildirdi.

"VERTİGO BİR HASTALIK DEĞİL BELİRTİ"

Prof. Dr. Özgirgin, vertigonun hastalık değil belirti olduğunu vurgulayarak, dünya nüfusunun yüzde 10'unun, Türkiye'de ise 25 milyon kişinin en az bir kez vertigo atağı geçirdiğini söyledi.

Bu baş dönmesinin hastaları gece uykudan uyandırabildiğini söyleyen Prof. Dr. Özgirgin, "Vertigoya kulak çınlaması ve mide bulantısı eşlik edebilmektedir. Vertigo, sinir hastalıkları bulgusu da olabileceğinden beraberinde konuşma güçlüğü, baş ağrısı, bilinç kaybı da olabilir. Bu durumda zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Meniere hastalığında ise baş dönmeleri kısa sürmemektedir. Hastalarda, baş dönmesine mide bulantısı ve kusma şikayetleri eşlik etmektedir. İşitme kaybı ve kulak çınlaması hastalığın diğer belirtileridir." diye açıkladı.

VERTİGO EN FAZLA 20-60 YAŞ ARASINDA VE SIKLIKLA KADINLARDA GÖRÜLÜYOR

Prof. Dr. Nuri Özgirgin, şöyle devam etti:

"Vertigoyu kontrol altına almak için çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. İlaç tedavisi, çeşitli girişimsel, ameliyat dahil yöntemler ve egzersizlerle vertigo kontrol altına alınır. Tedavide asıl amaç, vertigoya neden olan hastalığı bulup bu hastalığı kontrol altına almaktır. Bununla birlikte bazı tip vertigo hastaları kafein, sigara, alkol, stres, tuz tüketimi ve benzeri tetikleyici faktörleri yaşamlarından uzak tutmalıdır."

COVİD 19'UN OLUŞTURDUĞU STRES VE ANKSİYETE VERTİGOYU TETİKLİYOR

Kovid-19 sürecinde kişilerin yaşadığı stresin, vertigo vakalarını artırdığını bildiren Prof. Dr. Nuri Özgirgin, "Covid-19'un oluşturduğu stres ve anksiyete, vertigoyu tetikliyor ve görülme sıklığını artırıyor. Salgınla beraber artan çalışma saatleri, uykusuzluk, yoğun endişe ve stres vertigo vakalarında önemli artışa neden oldu." bilgisini paylaştı.

"HALK ARASINDA KRİSTAL OYNAMASI OLARAK BİLİNEN TÜR, VERTİGONUN BİR ÇEŞİDİ"

Özgirgin, vertigonun kontrol altına alınması halinde hastaların hayatını rahat şekilde sürdürülebileceğini belirterek vertigonun en sık nedeninin iç kulak kaynaklı sorunlar olduğuna dikkati çekti.

Bunun yanı sıra epilepsi, menenjit, migren, beyin tümörleri gibi ciddi hastalıkların da vertigonun nedeni olabileceğini kaydeden Özgirgin, "Halk dilinde 'kristal oynaması' olarak bilinen BPPV, en sık görülen periferik vertigo çeşididir. Bu hastalığı yorgunluk, stres, uykusuzluk gibi günlük yaşamın parçası birçok faktör tetikleyebilir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)