Salgının kökenine dair yeni iddia: iklim değişikliği

Yeni bir çalışma, Covid 19 pandemisine neden olan SARS-CoV-2'nin ortaya çıkmasında iklim değişikliğinin doğrudan rol oynayabileceğine dair ilk kanıtını sundu.

SAĞLIK 07.03.2021, 13:40
Salgının kökenine dair yeni iddia: iklim değişikliği

Cambridge Üniversitesi Zooloji Bölümü'nden araştırmacı ve çalışmanın ilk yazarı olan Dr. Robert Beyer, "Geçen yüzyıldaki iklim değişikliği, Çin'in güneyindeki Yunnan eyaletindeki habitatı daha fazla yarasa türü için uygun hale getirdi" açıklamasını yaptı.

Beyer, çalışmanın bulguları ile ilgili "İklim değişikliğinin bir sonucu olarak yarasa türlerinin küresel dağılımının nasıl değiştiğini anlamak, Covid 19 salgınının kökenini yeniden yapılandırmada önemli bir adım olabilir" dedi.

BİTKİ ÖRTÜSÜNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER YARASA TÜRLERİNİ ARTIRIYOR

Science of the Total Environment dergisinde bugün yayınlanan çalışma, geçtiğimiz yüzyılda Çin'in Yunnan eyaletinde ve Myanmar ve Laos'taki komşu bölgelerde bitki örtüsü türünde büyük çaplı değişiklikler olduğunu da ortaya koydu.

Bitki ve ağaçların büyümesini etkileyen sıcaklık, güneş ışığı ve atmosferik karbondioksit artışları dahil olmak üzere iklim değişiklikleri, doğal yaşam alanlarını tropikal çalılıklardan tropikal savanlara ve yaprak döken ormanlık alanlara değiştirdi. Bu, ağırlıklı olarak ormanlarda yaşayan birçok yarasa türü için uygun bir ortam yarattı.

ÇALIŞMADA NASIL BİR YÖNTEM UYGULANDI?

Araştırmacılar, salgının kökenine dair sonuçları almak için sıcaklık, yağış ve bulut örtüsü kayıtlarını kullanarak dünyanın bir asır önceki bitki örtüsünün bir haritasını çıkardılar. Ardından, 1900'lerin başlarında her türün küresel dağılımını hesaplamak için dünyadaki yarasa türlerinin bitki örtüsü gereksinimleri hakkındaki bilgileri kullandılar. Bunu mevcut dağılımlarla karşılaştırmak, yarasa 'tür zenginliğinin', yani farklı türlerin sayısının, iklim değişikliği nedeniyle geçen yüzyılda dünya genelinde nasıl değiştiğini görmelerini sağladı.

Bir bölgedeki koronavirüs sayısının, mevcut farklı yarasa türlerinin sayısı ile yakından bağlantılı olduğunu iddia eden çalışmaya göre, Yunnan eyaletine 40 yarasa türünün daha taşındığını ve yaklaşık 100 tür daha yarasa kaynaklı koronavirüs barındırdığını bulundu. Bu 'küresel sıcak nokta', genetik verilerin SARS-CoV-2'nin ortaya çıkmış olabileceğini öne sürdüğü bölgedir.

Yorumlar (0)