Prof. Dr. Kemalettin Aydın: "Temmuz ayında anormal normalleştik"

Vaka sayılarıyla insanların tedbir almasındaki bağlantıya dikkat çeken Prof. Aydın, "Biz ışığı görünce, ışığa çıkmış gibi bir psikolojiye kapılıyoruz. Tünelde daha çok yol var. Bu yol, 50 milyon ve üzerinde aşılanmaktır. Diğer taraftan 'sürü bağışıklığı' dediğimiz, toplumda önemli oranda insanın virüsü geçirmiş olması ve kurallardan vazgeçmediğimiz zaman tünelin ucundaki ışık bizi ilgilendirir. Temmuz ayında biz anormal normalleştik. Şimdi de inşallah bunu anormal normalleşmeye götürmeliyiz" şeklinde konuştu.

SAĞLIK 06.02.2021, 13:13 06.02.2021, 16:53 Admin
Prof. Dr. Kemalettin Aydın: "Temmuz ayında anormal normalleştik"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Haber Global'de koronavirüs pandemisinde mutasyon dönemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aydın, virüsle ilgili mutasyon farklılıklarının klinik olarak görülmeleri halinde yeni tedbirlerin, kısıtlamaların gündeme gelebileceğininin altını çizerek, "Virüs 1.5 metrede bulaşıyor diyorduk, zamanla 1-2 saat havada kaldığı ortaya çıkarsa başka şeyler konuşmamız gerekir. Mutasyon yeni bir virüs gibi hareket edebilir, bu dalgaya dünden hazırlıklı olmamız lazım. Türkiye'ye de geldiğini biliyoruz. Virüsün 5 binin üzerinde mutasyonu var. Yüksek hızlı yayılım gösteriyorsa, dünden de fazla hızlı yayılacaktır. Önemli olan mutasyonun ezberlerimizi bozup bozmadığı. Şu an hücre içine moleküler girişte bir bozmaya neden olduğunu görüyoruz. Ancak bunun klinik vaka olarak bize nasıl yansıyacağını şimdilik görmüş değiliz. Mutasyonun matematiksel bir hesaplama ile yayıldığını söyleyebiliyoruz. Bunları klinik ve moleküler olarak gösterebilirsek hayatı daha kısıtlayıcı kararlar gelmelidir" dedi.

"ÇİFT MASKE ŞU AN FANTASTİK GELİYOR"

Prof. Dr. Aydın, çift maske takılması konusundaki görüşünü "Şu an için kişisel yorumlar düzeyinde. Virüs çalışılır, havada daha çok kalıyor, daha hızlı hareket ediyor denilirse, bir maske yetmiyor denilirse o zaman iki maske deriz. Şu an çok fantastik geliyor" şeklinde ifade etti.

OKUL VE RESTORAN/KAFELERLE İLGİLİ TARTIŞMALAR

Aydın, okulların açılıp açılmaması ve restoran/kafelerle ilgili tartışmalar hakkında açıklamada bulundu:

"Ben okulların ve eğitimin önümüzde muhtemel karanlık zaman dilimleri için uzun süreli kapalı kalmasına karşı olanlardandım. Kamusal zorunluluğa sevk ettiğiniz insanlarla ilgili altyapınızı almak zorundasınız. Bankaya gidecekse, kaymakamlığa gidecekse vs. vaka sayısını ben sağlık altyapısı olarak karşılayabiliyorsam çıkar rakamı söylerim. O restoranda hasta olma riskini var, ölüm riskiniz var. Riski kişi kendi kontrol etmeyip gidiyorsa, bu nedenle, birilerinin kuralsızlığı nedeniyle bütün toplumun bedel ödemesini çok doğru bulmuyorum. Hasta olursa bakarım ama kendisi de 4 kişilik koltukta 8 kişi oturuyorsa çok bir şey diyemem."

Yorumlar (0)