Prof. Dr. Arıca: “Tereddüt etmeden aşı yaptırılmalıdır”

Prof Dr. Vefik Arıca “Sırası geldiğinde herkes hiç tereddüt etmeden aşı yaptırmalıdır” dedi. Aşı, mutasyona uğrayan Covid-19’a karşı da etkili.

SAĞLIK 15.02.2021, 10:01 15.02.2021, 10:51
Prof. Dr. Arıca: “Tereddüt etmeden aşı yaptırılmalıdır”

Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Vefik Arıca yaptığı açıklamada dünyanın birkaç ülkesinde görülen mutasyonun Türkiye’de de görüldüğünün altını çizerek Türkiye’nin aşı uygulamalarında hızlı davranmasının önemini vurguladı. Arıca, “Sırası geldiğinde herkes hiç tereddüt etmeden aşı yaptırmalıdır” dedi.

AŞI, MUTASYONA KARŞI DA ÖNEMLİ BİR ADIM

Aşının, mutasyona uğrayan Covid-19’a karşı da önemli bir adım olduğunu ifade eden Arıca “Vatandaşlarımız mutasyona karşı panik yapmasın. Panik yaptığımızda yanlış yapma ihtimalimiz yüksek olur. Maskeyi düzgün bir şekilde kullanalım, bir süre riskli bölgelerde iki maske de takılabilir. Fiziki mesafeyi korumalıyız, hijyen konusuna zaten dikkat ediyoruz” diye ekledi.

SALGINA KARŞI BAŞARILI BİR MÜCADELE YÜRÜTÜLDÜ

Prof. Dr. Arıca, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı günlük yüzün altına düştü. Bu sayının sıfıra düşmesi için herkese önemli görevler düşüyor. Türkiye salgına karşı başarılı bir mücadele yürüttü. Türkiye’nin sağlık alt yapısı çok iyi. Çin’de salgın çıkar çıkmaz Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu oluşturarak önlemleri almaya başladı. Türkiye evlere ücretsiz tedavi hizmeti ve ilaç götürdü.”

Yorumlar (0)