Polen alerjisi küçük yaşta tedavi edilebilir

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Bulut, küçük yaşta alerjilerin ortaya çıktığını ve erken teşhisle tedavinin mümkün olduğunu açıkladı.

SAĞLIK 10.03.2021, 15:40
Polen alerjisi küçük yaşta tedavi edilebilir

Toplumda her yıl bu dönemde başlayan polen alerjisi, kalıcı olarak tedavi edilebiliyor. Erken tedavi ise muhtemel başka rahatsızlıkları önlüyor. Hayat kalitesini düşüren bir sorun olan bahar ya da polen alerjisi azımsanmayacak kadar çok sayıda insanı her yıl etkiliyor.

AĞAÇ POLENLERİ İLE OCAK AYINDA ALERJİ ŞİKAYETLERİ BAŞLIYOR

Türkiye’de sırasıyla ağaç, çayır, tahıl polenleri etkili oluyor. Bunlar en erken ağaç polenleri olmak üzere Ocak ayında başlıyor. Ardından sırasıyla devreye çayır polenleri ve tahıl polenleri giriyor. Polen olan insanlarda ise sayısız alerjik reaksiyon baş gösteriyor.

ALERJİYE NEYİN SEBEP OLDUĞUNU SAPTAMAK İLK ADIM

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Alerji ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İsmet Bulut, “Duyarlı insanlarda burunda dolgunluk tıkanıklık burun içerisinde kaşıntı damakta ve boğazda kaşıntı kulak içinde kaşıntı yakınmalarıyla seyreden alerjik nezle alerjik rinite yol açıyorlar” şeklinde görülen semptomları açıkladı.

Tedavi için öncelikle bir alerji polikliniğine başvurulması gerekiyor. Prof. Dr. Bulut, kendi kliniklerine alerjik yakınmalarla gelen hastalar için nasıl bir sürecin işlediğini şöyle aktardı: “Hastaların duyarlı olduğu alerjenleri belirlemeye yönelik olarak, hazır alerjen solüsyonları ile alerji deri testi yapıp duyarlılıklarını belirliyoruz. Semptomları sorguladıktan sonra hastalarımızın tanılarında onlara has laboratuvar değerlendirmeleri yapıyoruz.”

Prof. Dr. Bulut, alerjiye neyin ya da nelerin sebep olduğunu saptamak, tedavi sürecinin ilk adımı olduğunu belirtiyor. Alerjiler genellikle çok küçük yaşlarda ortaya çıkıyor.

Yorumlar (0)