Pandemi sürecinde kaygılı ebeveynler çocukları etkiliyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özalp Ekinci, yeni tip koronavirüs salgınının çocuk ve ergenlerdeki korku ve kaygı düzeylerini artırdığını söyledi.

SAĞLIK 19.03.2021, 15:40
Pandemi sürecinde kaygılı ebeveynler çocukları etkiliyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Çocuk Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özalp Ekinci, koronavirüs salgını sürecinin yetişkinler kadar çocukları da etkilediğini belirtti.

Covid 19’un Türkiye'de görülmeye başlamasından itibaren çocuk ve ergenlerdeki kaygı ve korku düzeylerinde artış gözlendiğini söyleyen Ekinci, pandemi öncesinde zaten kaygıya yatkın olan çocuklarda bu seviyenin daha yüksek olduğunun altını çizdi.

KAYGILI ANNE BABALAR ÇOCUKLARI ETKİLİYOR

Yapısal özellikler ve yatkınlıklarının yanı sıra anne-baba tutumlarının da çocukları direkt etkilediğine değinen Doç. Dr. Ekinci, şöyle konuştu: "Çocukların fiziksel özellikleri gibi ruhsal özellikleri de büyük oranda kalıtım yoluyla aktarılıyor ve ebeveynleri ile benzeşiyor. Bu bağlamda, kaygılı anne babaların hem genetik olarak hem de onlara olumsuz model oluşturma yoluyla çocuklarını etkilediğini söyleyebiliriz.”

Ekinci şunları kaydetti: “Pandemi ile ilgili yoğun kaygılar yaşayan çocuklar, ebeveynlerinden ayrılmakta belirgin zorluk yaşıyorlar. Bu, hem kendilerini güvende hissetmedikleri için hem de ebeveynlerinin hastalık kapabileceği endişelerine dayanıyor. Uyguladığımız el yıkama gibi önemleri aşırıya kaçırdığını gözlemliyoruz. Uyku ve iştah zorluğu, gerginlik, çabuk ağlama ve ağrı gibi belirtileri de çocuklarda görebiliyoruz. Ergenlerde ise pandemi ile aşırı zihinsel uğraşı, internetten bilgi edinme ihtiyacı ve gelecekle ilgili endişelere sık olarak rastlıyoruz. Yoğun kaygı yaşayan hem çocuklar hem de ergenler, gerekli önlemler alınsa dahi, kısa süreler için bile dışarı çıkmakta zorlanabiliyorlar. Bu durum kimi zaman sos- yal izolasyonu beraberinde getiriyor."

ÇOCUKLAR PANDEMİ HABERLERİNDEN UZAK TUTULMALI

Doç. Dr. Özalp Ekinci, pandemi sürecinde ebeveynlerin çocuklarına doğru model olması gerektiğinin altını çizdi. Ebeveynlerin pandemi önlemlerini dengeli bir şekilde uygulamalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Ekinci, şunları söyledi: "Bu şekilde dengeli ve tutarlı ailelerde yaşayan çocuklar kendilerini daha çok güvende hissediyorlar. Bunun yanı sıra, ebeveynler sürekli pandemi ile ilgili konuşmaktan kaçınmalılar. Çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarına göre gündemler belirlenmeli ve çocuğa hayatın normal olarak devam ettigi hissettirilmeli. Teknolojik cihaz ve internet kullanımının takip edilmesi de büyük önem taşıyor. Acil durumlar olmadığı sürece, televizyondaki pandemi ile ilgili ya- yınlar günün belli saatlerinde ve sınırlı sürelerle seyredilebilir. Ebeveyn-çocuk arasındaki kaliteli zaman ve paylaşımlar internet kullanımı konusunda ebeveynlerin çocuklarına olumlu model olmaları gerekiyor. Pandemi ile ilgili yalnızca resmi kaynakların verilen haberler takip edilmeli ve küçük çocuklar bu tip haberlerden uzak tutulmalı."

Yorumlar (0)