Pandemi çocuklarda obeziteyi artırıyor, risk büyüyor

Uzman Dr. Berat Çolak, delta varyantının çocukları etkilediğini vurgulayarak, özellikle obez çocuklara Covid 19 aşısı yapılmasını istedi.

SAĞLIK 09.11.2021, 12:07 18.11.2021, 11:11
Pandemi çocuklarda obeziteyi artırıyor, risk büyüyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Öğretim Üyesi ve İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Eşref Araç ile Diyarbakır Kadın Hastalıkları Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Uzman Dr. Berat Çolak, son dönemde delta varyantının çocuklarda da ağır seyrettiğini vurguladı.

Uluslararası Doktorlar Derneği İl Temsilcisi de olan Doç. Dr. Araç, başlarda Covid-19'dan en çok etkilenen kişilerin ileri yaş ile kronik rahatsızlığı bulunan kişiler olduğunu belirtti.

DELTADAN OBEZİTESİ OLAN ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

Dr. Araç, bu kişilerin aşı yaptırmasıyla hastalığın artık daha çok çocuklarda görülmeye başlandığını aktardı.

Araç, delta varyantından başta obezitesi bulunanlar olmak üzere çocukların da etkilendiğine işaret ederek, son 6 ayda vaka sayısında artış görüldüğünü bildirdi.

ÇOCUKLARDA OBEZİTE ARTIYOR, RİSK BÜYÜYOR

"Çocuklarda hastaneye yatış oranında geçen yıla göre yüzde 100'e yakın artış var. Maalesef obezite çocuklarda da en büyük risk faktörü Covid-19 için. Bu yıl 750 civarında hastanemize başvuru var. Bunun 222'si hastalığı hastanede yatışla geçirdi." ifadelerini kullanan Araç, salgının beraberinde getirdiği yaşam şeklinin çocuk ve gençlerde obeziteyi artırdığını gördüklerini kaydetti.

Araç, aşı hakkı tanımlanan çocuklara ve ailelerine aşı yaptırmaları çağrısında bulundu.

"AŞI HAKKI TANIMLANAN ÇOCUKLARIN AŞISINI YAPTIRIN"

Uzman Dr. Berat Çolak da delta varyantının çocukları etkilediğini, virüsün özellikle obezitesi bulunan çocuklarda ağır seyrettiğini vurguladı. Çolak, obezitesi olan çocukların diğer çocuklara göre maske, mesafe ve temizliğe daha fazla dikkat etmesi gerektiğini aktardı.

"Delta varyantıyla çocuklarda hem semptomlar görüldü hem de hastaneye yatış oranı arttı. Ailelerden isteğimiz obezitesi olan çocukların hem aşı olmaları hem de beslenmelerine dikkat etmeleri." şeklinde konuşan Dr. Çolak, ebeveynlerden aşı hakkı tanımlanan çocuklara aşı yaptırmalarını istedi.

Yorumlar (0)