Otizmli bireyler için Probiyotik Ürün Geliştirme projesi imzalandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi arasında probiyotik ürünler için ARGE çalışması yapılması amacıyla imzalanan protokolle, Probiyotik Ürünler Geliştirme, Üretme ve Beslenme Danışmanlığı Projesi (PROBES) başlatıldı.

SAĞLIK 19.08.2021, 15:23 20.08.2021, 16:27
Otizmli bireyler için Probiyotik Ürün Geliştirme projesi imzalandı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl arasında imzalanan protokolle Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı bulunan yaklaşık 1000 kişiye engel durumuna uygun beslenme alışkanlığı sağlanması hedefleniyor.

ERDÖL: OTİZM, TÜRKİYE’DE 5 MİLYON AİLEYİ İLGİLENDİRİYOR

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, üniversite olarak ciddi çalışmalara imza attıklarını belirterek PROBES projesinin önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Erdöl, Büyükşehir Belediyesini kutlayarak üniversite olarak ellerinden geleni yapacaklarının altını çizdi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Recep Keşli ise otizmin Türkiye'de 5 milyon aileyi ilgilendirdiğini ifade ederek, otizmin nedenleri ve bugüne kadar yaptıkları çalışmaların sonuçlarını paylaştı. Otizm gerçeğini göz önünde bulundurarak çalışma yapan Büyükşehir'e teşekkürlerini iletti.

TÜRKİYE İÇİN ÖRNEK BİR ÇALIŞMA”

Engellilere yönelik yenilikçi çalışmaları en iyi yapan belediye olduklarını söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, "Doktorların bilimsel çalışmalarına sığınmak lazım. Bu çalışma ile doktor kontrolünde çocuklarımız probiyotik alacak. Projeye katkı sağlayan tüm hocalarımıza ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Otizm çocukların gelişimi için önemli olacağına inanıyorum. Türkiye için örnek bir çalışma olacak" dedi.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAHA ÇALIŞMASI YÜRÜTECEK

"Probiyotik Ürün Geliştirme, Üretme ve Beslenme Danışmanlığı Projesi" ile sağlık destek hizmetleri kapsamında Kocaeli'de ikamet eden ve Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı bulunan yaklaşık 1000 kişiye engel durumuna uygun beslenme alışkanlığı sağlanması amaçlanıyor.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ NÖROLOJİ VE PSİKİYATRİ UZMANLARIYLA DESTEK OLACAK

İlk aşamada, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek saha çalışması ile engelli bireyler tespit edilecek. Çalışmanın ilerleyen safhasında belirlenecek ürünlerin üretimi, üretilen ürünlerin ücretsiz bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanacak. Otizm tanılı birey bulunan ailelerde sağlıklı beslenme konusunda etkili beslenme kültürünün oluşturulması ve tüketimi sağlanan ürünlerin etkilerinin ölçülerek değerlendirme ve arşivleme faaliyetlerinin yapılması hedefleniyor. Bu süreçte özel gereksinimli bireylerin sağlık düzeyleri yapılan beslenme programı çerçevesinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Nöroloji ve Psikyatri uzmanları tarafından takip edilerek bilimsel bir çalışma haline getirilecek.

Protokol imza törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Keşli, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ebubekir Ardıç, Sağlık Bilimleri Üniversitesinden öğretim görevlileri, İl Mili Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Özel Eğitim Şube Müdürü Fazıl Zorlu, özel eğitim okulları yöneticileri, özel eğitim rehabilitasyon merkezi yöneticileri, otizmli çocuklar ve aileleri ile çok sayıda davetli ve basın mensubu katıldı.

Yorumlar (0)