Obezite Covid 19'u atlatmayı zorlaştırıyor

Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) yapılan bilimsel araştırma, küresel ölümcül salgın yeni tip koronavirüse Covid-19) bağlı hastaneye yatışların en önemli sebebinin obezite olduğunu ortaya koydu.

SAĞLIK 03.03.2021, 18:15 03.03.2021, 16:10
Obezite Covid 19'u atlatmayı zorlaştırıyor

Tufts Üniversitesi araştırıcıları tarafından Kasım 2020'ye kadar ABD'de Covid-19 nedeniyle hastaneye yatan 900 binin üzerinde hastanın verisini değerlendiren bir çalışmaya imza atıldı.

Çalışmanın sonuçlarını değerlendiren Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Öğretim Üyesi ve 2021 Amerikan Endokrin Kongresi Başkanı Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, çalışma ile çok önemli veriler elde edildiğini söyledi.

Özellikle Covid-19'un seyri ve obezite ilişkisine yönelik çarpıcı sonuçlara ulaşıldığını dile getiren Yıldız, "Çalışma, hastane yatışlarının yüzde 30'unda obezite, yüzde 26'sında hipertansiyon, yüzde 21'inde diyabet ve yüzde 12'sinde kalp yetmezliği bulunduğunu gösterdi." dedi.

Prof. Dr. Yıldız, şunları aktardı:

"Toplamda her 3 hastadan 2'sinde bu önlenebilir nedenlere bağlı hastane yatışı olduğunu saptayan çalışmanın sonuçları, Journal of the American Heart Association dergisinde 25 Şubat'ta yayımlandı. Kovid-19 salgını döneminde obezite başta olmak üzere kronik hastalıkların tedavi ve izlemlerinde aksaklıklar yaşandı. Bu çalışma sonuçlarına göre obezite, hipertansiyon ve kalp yetmezliğinde yüzde 10'luk bir azalma sağlandığında dahi hastaneye yatış gerektiren ağır Kovid-19 vakalarında yüzde 11'lik azalma sağlamak mümkün."

OBEZİTE SOLUNUM CİHAZI İHTİYACINI ARTIRIYOR

Yıldız, vücutta yağ artışı ve obezitenin, Covid-19 hastalığını ağırlaştırmasında akciğer, kalp, metabolizma, bağışıklık ve pıhtılaşma sistemleri üzerindeki olumsuz etkilerin rol oynadığını vurguladı. Kendi çalışmalarının da obezitenin Covid-19'un klinik seyri açısından çok önemli olduğunu gösterdiğini vurgulayan Yıldız, "Frontiers in Endocrinology Dergisi'nde Şubat 2021'de yayımladığımız ve dünyanın değişik bölgelerinde yapılmış 19 klinik çalışmayı birlikte değerlendirdiğimiz meta-analiz, obezitenin Covid-19 hastaneye yatış, yoğun bakım yatışı ve yardımcı solunum cihazı ihtiyacını yüzde 30-80 arasında artırdığını gösteriyor." diye konuştu.

BESLENME, UYKU, STRES VE EGZERSİZLE OBEZİTE KONTROL ALTINA ALINABİLİR

Salgın döneminde kilo fazlalığı ve obeziteye karşı alınması gereken basit önlemler olduğunu anlatan Yıldız, şunları ekledi:

"Ben bunları 'BUSE' kelimesinin 4 harfi ile tanımlıyorum. 'B' harfi beslenme. Bunun için mutlaka sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmek gerekli. 'U' harfi uykuyu temsil ediyor. Gece 6-8 saat kesintisiz gece uykusuna dikkat edilmeli. Daha azı da daha fazlası da sağlık riski taşıyor. 'S' harfi stresi temsil ediyor. Stresi kontrol altına almadan vücut ağırlığını kontrol altına alabilmek mümkün değil. Yüksek stres durumunda vücut, özellikle iç organlar ve karın çevresinde fazladan yağ tutuyor ve sağlık riskimiz artıyor. Son harf 'E' ise egzersiz. Hareket etmeden kalıcı kilo kontrolü sağlanamıyor. Bu nedenle salgın döneminde de fiziksel mesafe kurallarına uyarak yeterli düzeyde egzersiz yapılmalı. BUSE formülü ile hem kilo kontrolünü sağlamak hem de bağışıklık sistemini güçlü tutmak mümkün."

Yorumlar (0)