Kulak ağrısı yaşayan çocuklar erken tanı için hekime gösterilmeli

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, kulak ağrısı yaşayan çocukların vakit kaybedilmeden hekime gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

SAĞLIK 06.12.2021, 11:43 06.12.2021, 13:18
Kulak ağrısı yaşayan çocuklar erken tanı için hekime gösterilmeli

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Gerek, açıklamasında sonbahardan kışa geçilen dönemde hem yetişkinler hem de çocuklarda viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığının arttığına vurgu yaptı.

Özellikle okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların, okullarda, virüsleri birbirine bulaştırabildiğini belirten Gerek, "Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar, bağışıklık sistemleri henüz tam gelişmediği için daha sık hastalanıyor." ifadelerini kullandı.

AİLELER ÇOCUKLARI İÇİN ENDİŞELENEBİLİYOR

Gerek, çocuklarda kış aylarında artan boğaz ağrısı, burun akıntısı, yüksek ateş gibi belirtilerin birçoğunun üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklandığını söyleyerek, "Bu tip belirtiler, Covid-19'un semptomlarıyla da benzerlik gösterdiği için aileleri endişelendirebiliyor. Bunların birçoğu Covid-19 olmasa da ailelerin bu belirtileri gösteren çocuklarını okula göndermemeleri viral enfeksiyonların yayılımının engellenmesi için önem taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU KULAK RAHATSIZLIKLARINA NEDEN OLABİLİYOR

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının, çocuklarda çeşitli kulak rahatsızlıklarına neden olabildiğini söyleyen Gerek, şunları kaydetti:

"Üst solunum yolu enfeksiyonları, çocuklarda orta kulak iltihabına neden olabiliyor. Bu enfeksiyonların uzun sürmesi, kulakların etkilenme oranını da artırıyor. Bazen herhangi bir enfeksiyon, yüksek ateş veya boğaz ağrısı gibi belirtiler olmadan direkt kulak ağrısı yaşayan çocuklar da olabiliyor. Bu çocuklarda orta kulakta sıvı birikimiyle karşılaşabiliyoruz. Özellikle geniz eti varlığında, östaki kanalının henüz tam çalışmadığı durumlarda sıvı birikimi söz konusu olabiliyor."

KULAK RAHATSIZLIĞI BULUNAN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN BELİRTİLER ŞU ŞEKİLDE:

Gerek, kulak rahatsızlıkları dolayısıyla çocuklarda kulakta dolgunluk, işitme kaybı gibi problemler oluşabildiğini söyleyerek, "Kulak rahatsızlığı bulunan çocuklar, kendilerine seslenildiğinde cevap vermede gecikme yaşayabilir, televizyon gibi sesli cihazları daha yakından dinlemek durumunda kalabilir. Ebeveynler, özellikle okul öncesi çağdaki çocuklarındaki işitme kaybı gibi problemleri bu şekilde anlayabilir." dedi.

ERKEN TANI DURUMUNDA TEDAVİSİ MÜMKÜN

Prof. Dr. Gerek, kulak rahatsızlıklarının tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açabildiğini vurgulayarak, şu uyarılarda bulundu:

"Orta kulak iltihabı veya orta kulakta sıvı birikimi gibi sıkıntılar yaşayan çocuklar, anne babalarına genellikle 'Kulağım ağrıyor.' diye yakınıyor. Bu tip durumlarda, ebeveynlerin çocuklarını vakit kaybetmeden bir hekime göstermeleri faydalı olacaktır. Erken tanı ve tedaviyle bu tip rahatsızlıklar kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Tedavi edilemeyen durumlarda ise kulak zarında delinme, kalıcı işitme kaybı gibi sorunlarla karşılaşılabilir."

Yorumlar (0)