Koronavirüse yakalanan milli sporcu: "Bağışıklığımın çok güçlü olduğuna inanıyordum"

Koronavirüsü yenen milli sporcu İzzet Arabacı, hastalık sürecinde yaşadığı zorlu süreci aktardı. Arabacı, “Covid-19 ringe çıkıp nakavt olmaya benziyor“ dedi.

SAĞLIK 20.05.2021, 12:45 20.05.2021, 11:52
Koronavirüse yakalanan milli sporcu: "Bağışıklığımın çok güçlü olduğuna inanıyordum"

Ulusal ve uluslararası kick boks şampiyonalarında önemli dereceler elde eden, 8 Türkiye şampiyonluğu bulunan Konyalı milli sporcu İzzet Arabacı, Covid-19'a yakalanabileceğini aklının ucundan bile geçirmediğini belirtti.

"İSTEDİĞİNİZ KADAR 'BEN SPORCUYUM' DEYİN, FARK ETMİYOR"

19 yıldır sporla ilgilendiğini söyleyen Arabacı, Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat ettiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Bağışıklık sistemimin çok güçlü olduğuna inanıyordum ama maalesef hastalık çok ciddi bir mesele. İstediğiniz kadar 'ben sporcuyum' deyin fark etmiyor. Hastalığı evde atlattım. 10 günlük karantinanın ilk 3-4 gününü çok ağır geçirdim. Karantina sürecinden sonra Avrupa Kupası vardı, ona katılmam gerekiyordu. Bu şampiyonada çok ciddi performans düşüklüğü yaşadım. Bunu hissettirdi. Karantinadayken 3-4 gün ciddi derecede nefes darlığı, eklem ve kas ağrıları ile halsizlik yaşadım. Nefes darlığından dolayı geceleri uyuyamadım, ciddi derecede uyku problemi çektim. 'Kalp krizi mi geçiriyorum' diye de korku yaşadım. Virüsün ne kadar etkili ve ciddi olduğunu Avrupa Kupası'nda anladım."

SPORCULARIN BİLE AĞIR ATLATTIĞI BİR HASTALIK

Koronavirüsün akciğerini de olumsuz etkilediğini ifade eden Arabacı, bazı insanların halen hastalığı ciddiye almadığını belirterek, "10 yaşından beri sporcuyum. Kendime çok güvenim vardı, beslenmeme çok dikkat ederim, bağışıklık sistemim de güçlüdür ancak insanların bu hastalığa çok dikkat etmesi gerekiyor. Sporcuları bile bu duruma sokuyor ve onların hastalığı ağır atlatmasına neden oluyorsa herkesin daha çok dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

"NAKAVT OLDUĞUMU HİSSETTİM"

Karantina sürecinin tamamlanmasının ardından tekrar antrenmanlara başlayan Arabacı, karantina sürecinde de hazırlık yapmayı düşündüğünü ancak doktorların tavsiyesine uyarak antrenman yapmadığını anlattı.

Arabacı, "Covid-19, ringe çıkıp nakavt olmaya benziyor. Covid-19 ağır bir hastalık, 'Ben sporcuyum bana bir şey olmaz' diye düşünüyordum ama maalesef bu hastalık sporcu falan dinlemiyor. Hastalığa yakalandığımda bir anda nakavt olduğumu hissettim. Hastalığı ağır atlattım maalesef." diye konuştu.

Yorumlar (0)