Kemalettin Aydın: "Vaka sayıları tam kapanmadan sonra düşmeli"

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, 'tam kapanma' sürecinin ardından gelecek tablo hakkında değerlendirmelerde bulundu.

SAĞLIK 30.04.2021, 11:00 30.04.2021, 10:51
Kemalettin Aydın: "Vaka sayıları tam kapanmadan sonra düşmeli"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, 'tam kapanma' sürecinin potansiyel etkilerini değerlendirdi.

Kapanma sonrasındaki vakalar hakkında tahminlerini paylaşan Aydın, Türkiye'nin bu kararı zamanında aldığını belirtti.

AVRUPA’DA YAŞANACAK AÇILIM DÖNEMİNDE BİZDE DE VAKA SAYILARI DÜŞÜK OLMALI

Aydın, şunları kaydetti:

"Kısmi kapanmayla arzu edilen bir sonuca varmak söz konusu değildi. Ancak kısmi kapanma ve ramazanın getirdiği hareket kısıtlılığı tabloyu belirli bir düşüşe getirdi. Bu ivmeyi tamamlayacak tam kapanmaya ihtiyaç vardı. Aynı zamanda mayıs ortasından itibaren Avrupa bir açılım sürecine giriyor. Bu dönemde burada vaka sayılarının yüksek olmaması gerekiyor. Yanı başımızdaki bir coğrafyada herkes kısıtlamaları kaldırırken yeni yasaklar koymak zorunda kalınması toplumsal uyumu zorlaştıracaktır"

SIKI DENETİMLER OLMALI

Bayramdan sonra vakaların 10 binlerin altına düşebileceğinin tahmin edildiğini belirten Aydın, "Hazirana girmeden 5 binin altını görebiliriz. Bu hedefe ulaşmak için, kuralların suiistimal edilmesini izin verilmemeli. 'Ben markette çalışıyorum' diye bir kağıt eline alan, ekmek poşetiyle gibi dolanan kitlelerle zorlanabiliriz. Sıkı denetimler yapılmalı" dedi.

AŞILANMALAR DEVAM EDERSE NORMALLEŞEBİLİRİZ

Prof. Dr. Aydın, tam kapanma sürecinde 15 ila 20 milyon kişinin daha aşılanması gerektiğini, böylelikle 'normalleşmeye' daha hızlı dönebileceğimizi söyledi. Aksi takdirde vakaların tekrar artabileceğini aktardı.

Yorumlar (0)