Kars'ta sağlık ekipleri vakaları takip ediyor, aşılanmayı artırmaya çalışıyor

Kars'ta, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde koronavirüsle mücadelede görev alan Vaka Takip Merkezi görevlileri, yoğun telefon trafiğiyle vatandaşları aşıya ikna etmeye çalışıyor.

SAĞLIK 10.11.2021, 15:15 10.11.2021, 10:44
Kars'ta sağlık ekipleri vakaları takip ediyor, aşılanmayı artırmaya çalışıyor

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Covid-19 salgını döneminde oluşturulan Vaka Takip Merkezi, üstlendiği görevle gece gündüz sahada mesai yapan sağlıkçıların yükünü hafifletiyor.

İkinci doz aşılamada yüzde 71'le mavi kategoriye yakın kentte, aşılanma oranının arttırılması için sağlık ekipleri yoğun çalışma yürütüyor.

VAKALARI TAKİP EDİYOR, AŞILANMAYI ARTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Dönüşümlü olarak haftanın 7 günü merkezde görev yapan 16 kişilik ekip, Covid-19 geçiren ya da temaslı kişilerin durumlarını takip etmek ve salgının artmaması için bilgilendirme yapmanın yanında, aşı olmayanları aşıya ikna etmeye çalışıyor.

Aşısı eksik vatandaşları da uyaran ve merkezde günlük ortalama binin üzerinde arama yapan ekipler, kentte aşılanma oranının arttırılmasında büyük rol oynuyor.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Vaka Takip Merkezi Koordinatörü Dr. İsmail Uğurlu, geçen yıl eylül ayından itibaren çağrı merkezinin aktif görevde olduğunu belirtti.

Pozitif vakalar ile temaslı vatandaşları da aradıklarını ifade eden Uğurlu, aşıyla ilgili çekinceleri olan vatandaşlara konuyu ayrıntısıyla izah ettiklerini anlattı.

"Günlük ortalama arama sayıları, aşı öncesi ve sonrasına göre dalgalanmakla beraber bin 250 kişiyi buluyor. Geçen yıl eylül itibarıyla yaptığımız arama sürecinde yaklaşık 70 bin vatandaşımızı aşıya ikna için, 280 bin civarında da pozitif ve temaslı vatandaşımızı bilgilendirmek ve onların son durumları hakkında bilgi almak amacıyla arama yaptık. Bu da toplamda yaklaşık 350 bin civarında arama yapar ki bu Kars merkez nüfusunun yaklaşık 3 katına tekabül etmekte. Aşı iknası konusunda aradığımız vatandaşlarımızdan yüzde 90'ın üzerinde olumlu dönüş alıyoruz ve onları en yakın sağlık merkezlerine yönlendirerek aşılanmalarını sağlıyoruz."

AŞI İLE İLGİLİ TEREDDÜTLER YAVAŞ YAVAŞ SONLANIYOR

Merkezde görevli psikolog Ferhat Tekin de pozitif ile temaslı vakaların takibini yaptıklarını ve aşı ile ilgili kafalarında soru işareti olan kişilere bilgi vererek çekincelerini gidermeye çalıştıklarını anlattı.

İlk başlarda aşı iknası konusunda zorlandıklarını dile getiren Tekin, "Ama hem bakanlık tarafından yayımlanan makaleler hem de ünlü tıp hekimlerinin verdiği demeçlerden sonra milletin aşı ile ilgili çekingenlikleri yavaş yavaş sonlandı. Bizim ikna çalışmalarımız biraz daha iyileşti. Yani bize aşı konusunda gelen vatandaşımızı ikna konusunda daha başarılı olduk diyebiliriz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)