Kanuni'de ilk kez yapılan ameliyatla hasta sağlığına kavuştu

SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk kez ‘’ekstraperitoneal laparoskopik basit prostatektomi’’ ameliyatı yapıldı.

SAĞLIK 15.09.2021, 11:11 15.09.2021, 11:26
Kanuni'de ilk kez yapılan ameliyatla hasta sağlığına kavuştu

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk kez ‘’ekstraperitoneal laparoskopik basit prostatektomi’’ ameliyatı yapıldı.

Üroloji bölümü doktorlarından Dr. Fatih Bıçaklıoğlu tarafından yapılan kapalı ameliyatla 64 yaşındaki E.K. isimli hasta sağlığına kavuştu.

UYGULANAN YÖNTEMLE AMELİYAT SONRASI DAHA AZ AĞRI ÇEKİLİYOR

Hastaneden operasyona ilişkin yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ekstraperitoneal laparoskopik basit prostatektomi ameliyatı iyi huylu prostat büyümesi nedeniyle idrar yapma zorluğu yaşayan ve prostat ilaçlarından fayda görmeyen özellikle büyük prostatı olan hastalarda uyguladığımız açık prostatektomi ameliyatına alternatif kapalı cerrahi tekniklerden biridir. Bu ameliyatta 0,5-1 cmlik 5 adet kesi kullanılarak ameliyat yapılır. Ameliyat kesisinin daha küçük olması ameliyat sonrası daha az ağrı çekilmesine ve ameliyat sonrası nekahat döneminin kısalmasına neden olur.” 

HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Hasta için gerçekleştirilen ameliyata cerrahi ekip olarak Doç. Dr. Hasan Rıza Aydın ile ameliyathane hemşiresi Ümit Özbek ve Mesra Kurioğlu, anestezi ekibi olarak ise Dr. Selma Özkan Erdoğan ile anestezi teknisyenleri katıldı. Hasta kapalı ameliyat yöntemiyle gerçekleştirilen operasyonun ardından sağlığına kavuştu.

Yorumlar (0)