Kalpte aritmi rahatsızlığı kişiye özel tedaviyle çözülebiliyor

Normal değerleri 60 ile 100 arasında olan kalp atış hızının bazı durumlarda dengesinin bozulmasıyla düzensiz atmaya başlaması aritminin nedenleri arasında yer alıyor. Aritminin bazen çarpıntı hissiyle bazen bayılmayla kendini gösterdiğini açıklayan Doç. Dr. Abdulkadir Uslu Aritmi hastalığının tedavi yöntemlerini paylaştı.

SAĞLIK 27.07.2021, 13:04 27.07.2021, 12:23
Kalpte aritmi rahatsızlığı kişiye özel tedaviyle çözülebiliyor

Kalbin normal ritminin düzensiz seyretmesiyle bilinen “Aritmi” hastalığını anlatan SBÜ Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdulkadir Uslu, “Aritmi, kalbin normal ritminin düzensiz seyretmesi olarak ifade edilebilir. Normal kalp ritmi dediğimiz şey 60 ile 100 arasında olan kalp hızının düzeninin bozulmasıdır. Bu durum genellikle çarpıntı şeklinde hissedilir. Bazen bayılmalarla ortaya çıkabilir ve tedavi yaklaşımı da gerek hızlanması, gerek yavaşlamasına göre farklı olabilmektedir" şeklinde açıklamada bulundu.

FARKLI TEDAVİ YÖNTEMLERİ UYGULANABİLİR

Uslu, sözlerine şöyle devam etti:

"Söylediğimiz gibi eğer aritmili bir hastada kalbin yavaşlaması şeklinde bir problem söz konusuysa bu durumda öncelikle hastanın ilaç kullanım öyküsü incelenmeli veya altta yatan bir neden var mı araştırılmalıdır. Sonrasında da duruma göre kalp yetmezliği gibi konular araştırıldıktan sonra kalp piliyle veya günümüzde şok cihazları dediğimiz pillerle veya kalp yetmezliğine de faydası olan 3 odacıklı kalp pilleriyle tedavi edilebilir” dedi.

HASTANEDE ARİTMİ EKİBİ BULUNUYOR, KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ UYGULANIYOR

 Doç. Dr. Abdulkadir Uslu, “Hastada eğer aritmi bir çarpıntı şeklinde kendini gösteriyorsa bu durumda da günümüzde gerek konvansiyonel ablasyon, gerekse 3 boyutlu haritalamalarla ablasyon uygulanabilir. Kliniğimizde her türlü aritminin tedavisi yapılmaktadır. Hastanemizde bir aritmi ekibimiz bulunmakta ve bu aritmi ekibi gerek kalp pilleri, gerekse radyo frekans ablasyon veya dondurarak ablasyon işlemlerinde oldukça tecrübelidir. Çarpıntılı hastalarda temelinde yatan problemin ne olduğu araştırılır ardından da radyo frekans uygulanır. Tam aksi şekilde eğer kalp ritminde de yavaşlama söz konusu ise bu durumda da kalp pili uygulamasıyla tedavi yaklaşımı mevcut. Hastanemizde üç boyutlu haritalama ile teknolojik bir şekilde Aritminin tedavisi yapılmaktadır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber: İHA/Beyza Cömert

Yorumlar (0)