İnaktif aşı mutant virüslere karşı daha etkili

Moderna ve BioNtech aşılarının mutasyonlu Afrika suş’una karşı etkisinin düştüğü, inaktif aşının ise mutasyonlara karşı etkili olduğu açıklandı. Doç. Dr. İsmail Mert Vural, “İnaktif aşı tüm virüse karşı bağışıklığı sağlıyor” dedi.

SAĞLIK 24.02.2021, 15:15 Admin
İnaktif aşı mutant virüslere karşı daha etkili

Koronavirüse karşı geliştirilen inaktif ve mRNA tekniği ile üretilen aşıların dünya genelinde vatandaşlara uygulanması devam ediyor. Sinovac İlaç şirketi tarafından üretilen CoronaVac, eski bir aşı üretim tekniği olan inaktif virüs yöntemi ile üretildi. İnaktif virüs tekniğinde, enfekte etme özelliğini yitirmiş virüsün enjekte edilmesi suretiyle vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor.

TÜRKİYE İNAKTİF AŞI İÇİN SÖZLEŞME İMZALADI

Öne çıkan diğer koronavirüs aşıları Moderna ve BioNtech ise yeni bir yöntem olan mRNA tekniği ile üretildi. Bu aşılarda, koronavirüsün laboratuvarda üretilen genetik kodunun kısmen vücuda enjekte edilmesi yoluyla bağışıklık yaratılıyor. Türkiye ise koronavirüs ile mücadele kapsamında 100 milyon $’lık inaktif aşı için sözleşme imzalarken, Çin’den getirilen inaktif aşının uygulanması sürüyor.

Öte yandan, aşıların tüm ülkelerde yayılan mutasyonlu virüse karşı aşıların etkili olup olmadığı tartışılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, inaktif aşının yan etki riski düşüklüğünün yanında mutasyonlardan da daha az etkileneceğini daha önce ifade ettiklerini söyleyerek, “Şimdi dünya bunu da konuşmaya ve haberleştirmeye başladı bu ülkenin güzide vatandaşlarına en iyi temin etmek için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“İNAKTİF AŞIDA TÜM VİRÜSE YÖNELİK BAĞIŞIKLIK SAĞLANIYOR”

Sağlık bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi farmakoloji uzmanı Doç. Dr. İsmail Mert Vural, “İnaktif aşıda tüm virüse yönelik bağışıklık sağlanıyor. mRNA aşılarında ise ‘spike’ ana proteine yönelik bağışıklık sağlanıyor. Bu nedenle tekrar bu mutasyonda enfeksiyon gelişebilir” diye konuştu.

Doç. Dr. Vural, “Araştırmalar bizim kullandığımız inaktif aşının, bu mutasyonlara karşı etkili olduğunu gösterdi. Mutant virüse karşı mRNA aşılarının etki oranının azaldığı yönünde açıklamalar oldu” dedi.

Yorumlar (0)