Hamilelikte Covid 19'a karşı aşı olmak bebeği de koruyor

Prof. Dr. Yaprak Üstün, Üstün, COVID-19'un Omicron varyantının hamileler üzerindeki etkileri hakkında açıklamada bulundu.

SAĞLIK 22.02.2022, 12:30 29.04.2022, 13:45
Hamilelikte Covid 19'a karşı aşı olmak bebeği de koruyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yaprak Üstün, hamileliğin son 3 ayında yapılan hatırlatma dozuyla oluşan antikorların bebekleri de koronavirüse karşı koruduğunu belirterek, Omicron varyantının çok hızlı bulaşmasından dolayı gebelerin önlemleri bir miktar daha artırması konusunda uyarıda bulundu.

HAMİLELERDE DE BELİRTİLER HERKESTE OLDUĞU GİBİ SEYREDİYOR

Üstün, COVID-19 geçiren hamilelerin hastaneye, yoğun bakıma yatış ve ölüm açısından toplumdaki diğer bireylere göre daha fazla risk altında olduğuna vurgu yaptı.

Hamilelerde Omicron varyantının diğer herkese benzer şekilde görüldüğünü bildiren Prof. Dr. Üstün, "Öksürük, ateş, kas ağrısı ön planda ancak hamilelerde ishal ve bulantı-kusma ile giden bir grup da var. Halsizlik de ön plana çıkan belirtilerden" şeklinde konuştu.

YOĞUN BAKIMDA YATAN HAMİLELER AŞISIZ

Üstün, "Gebenin, çocuğunun ve ailesinin korunmasında en önemli faktör, aşılanma ve hatırlatma dozları. Bunun kesinlikle göz ardı etmemek lazım" ifadelerini kullanarak, Avrupa'da yayımlanan yeni bir çalışmada yoğun bakım ünitesinde yatan hamilelerin yüzde 98'inin aşısız olduğunun saptandığını bildirdi.

Üstün, şunları kaydetti:

"Şunu çok rahat söyleyebiliriz; aşılanma sayesinde gebelerimiz daha az hastaneye, yoğun bakım ünitesine yatacaklar. Ölümün de aşılara bağlı olarak sıfır düzeyinde olduğu çalışmalarda gösterildi. Bir gebenin korunmasında aşı ve hatırlatma dozu çok kıymetli."

HATIRLATMA DOZUNUN SÜRESİ GECİKMEMELİ

Üstün, hatırlatma dozunun süresini geciktiren kişilere yönelik şu uyarılarda bulundu:

"Hatırlatma dozunu hemen olmayayım, biraz süreyi uzatayım' gibi düşünceler çok hatalı. Gerçek koruyuculuğun sağlanabilmesi için hatırlatma dozu şart. Aşının vücutta oluşturduğu antikor, kişinin kendi geçirdiği hastalıkta oluşturduğu antikordan çok daha fazla. Hatırlatma dozu sayesinde toplum, gebelerimiz hastalığı çok daha hafif atlatacak. Bu anlamda üç aylık sürenin üzerine çıkmadan hatırlatma dozlarının yaptırılmasında fayda var."

HAMİLELER DAHA FAZLA ÖNLEM ALMALI

Prof. Dr. Üstün, "Gebeleri, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılarımız gibi hassas grup içerisinde değerlendiriyoruz. Bu nedenle gebelerin önlemlere uymada çok daha dikkatli olması gerekiyor. Omicron varyantı çok hızlı bulaşıyor, buna bağlı olarak da gebelerin önlemleri bir miktar daha artırması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Daha önce Covid 19'dan korunmada kişiler arası 2 metre mesafenin önerildiğini hatırlatan Üstün, şöyle devam etti:

"Omicron çok hızlı bulaştığı için Dünya Sağlık Örgütü mesafeyi '3 metre' olarak güncelledi. Gebelerimize özellikle tavsiyemiz kalabalık, kapalı ortamlarda bulunmamaya gayret etmeleri. Bulunurlarsa mutlaka havalandırmasının olması. Maskeden taviz vermemeleri ve mesafelerini de mutlaka 3 metreye çıkarmaları."

HAMİLELİĞİN SON 3 AYINDAKİ HATIRLATMA DOZU BEBEĞİ DE ETKİLİYOR

COVID-19'da anneden bebeğe bulaşın çok az olduğunu vurgulayan Üstün, şu bilgileri paylaştı:

"Eğer anne özellikle gebeliğinin son 3 ayında hatırlatma dozunu yaptırdıysa, aşıları tamsa antikorlar anneden bebeğe geçerek bebeği de korumaya devam ediyor. Dolayısıyla anne sütünün, emzirmenin yanı sıra annenin gebelikte son üç ayda yaptırdığı hatırlatma dozunun bebeği koruyucu etkisi çok fazla. Anneler Covid 19 pozitifse ellerini yıkayıp, maskelerini takarak bebeklerini emzirmeye devam etmeli. Anneden bebeğe geçecek antikorlar, bebeği hayata başlangıcında Covid 19'a karşı da koruyacak."

Prof. Dr. Üstün, "Bebek, anne ve aile için COVID-19 aşısı ve hatırlatma dozunu lütfen ihmal etmeyin" diyerek uyardı.

"HASTA SAYILARINDA ARTIŞ OLDU"

Prof. Dr. Üstün, hastane bünyesinde COVID-19 temaslısı ve pozitif hastalar için ayrılmış özel bir birimin de bulunduğunu belirterek, "Hasta sayımızda artış oldu. Türkiye genelinde vaka sayılarında artış olduğu gibi hastanemizde de bunu yaşıyoruz. Temennimiz bu varyantın en kısa süre içerisinde pik yaparak azalma eğilimine geçmesi" dedi.

Kaynak: TRT Haber

Yorumlar (0)