Güneş kremlerinin cilt sağlığına etkisi nedir?

Dr. Laurel Naversen Geraghty, güneş kremlerinin cilt sağlığı için önemini vurguladı.

SAĞLIK 24.08.2021, 15:30 24.08.2021, 13:55
Güneş kremlerinin cilt sağlığına etkisi nedir?

Dermatog Dr. Geraghty, Güneş kreminin cilt sağlığı için önemine vurgu yaparak, “Herhangi bir dermatoloğa sorun, size aynı şeyi söyleyeceklerdir: Sürekli güneşten korunma, cildimizin uzun vadeli sağlığı için atabileceğimiz en önemli adımdır. Bunun nedeni, gün ışığına her çıktığımızda ultraviyole ışığının cilt hücrelerine zarar vermesidir” ifadelerini kullandı.

KORUYUCU GİYSİLERLE UZAK DURULSA BİLE GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI

Dr. Laurel Naversen Geraghty yaz aylarına dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Yaz aylarında güneş yanıklarına neden olabilen yoğun UVB ışınları son derece zararlı olabilir, ancak yıl boyunca mevcut olan daha derinlemesine nüfuz eden UVA ışığından önemli hücresel hasarlar da alabiliriz. Koruyucu şapkalar ve giysiler giyseniz ve güneşin en yüksek seviyede olduğu saatlerde uzak dursanız bile geniş spektrumlu SPF 30+ güneş koruyucu yardımı olmadan cildinizi yeterince korumak zor olabilir.”

GÜNEŞ KREMİ KULLANMAK CİLT KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Güneş kreminin cilt kanserini önlemeye yardımcı olduğunu vurgulayan Dr. Geraghty, ultraviyole ışığa maruz kalma, tüm cilt kanserlerinin yaklaşık %80-90'ını oluşturur ve cilt kanseri, en yaygın kanser türüdür. Bilimsel çalışmalarda güneş kreminin en yaygın üç türün riskini azalttığı gösterilmiştir: bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve en ölümcül olan melanom tip.

EN GÜÇLÜ YAŞLANMA KARŞITI KREM: GÜNEŞ KREMİ

Dr. Geraghty, “Güneş kremi dünyanın en güçlü yaşlanma karşıtı kremidir. Güneş koruyucu kullanmak için bir motivasyon hissetmeyenler için en azından kozmetik getirisi olduğunu söylemek mümkün. Güneş kremi ince çizgilere, kırışıklıklara, lekelere, telenjiektazi adı verilen görünür kan damarlarına, düzensiz cilt dokusu ve tonuna, kolajen ve elastin kaybına ve cilt sıkılığı ve hacminin azalmasına karşı korunmaya yardımcı olur. Cildini güneşten koruyan hastalarla korumayanlar arasında çok büyük bir fark görüyorum. 30'lu, 40'lı ve 50'li yaşlarında, güneş kremi kullanıcıları genellikle güneşi seven akranlarından yıllar hatta on yıllar daha genç görünürler ve bu fark, yaş ilerledikçe daha belirgin hale gelir” dedi.

Kaynak: WebMD

Yorumlar (0)