Genç yaşta alkol tüketimindeki artış damarları yaşlandırıyor

Ergenlikten genç yetişkinlik yıllarına kadar alkol tüketiminin kardiyovasküler hastalıkların habercisi olan arter sertleşmeye neden olduğu belirtildi.

SAĞLIK 23.08.2021, 13:46 23.08.2021, 15:40
Genç yaşta alkol tüketimindeki artış damarları yaşlandırıyor

Avrupa Kardiyoloji Derneğinin kongresinde sunulan yeni bir çalışmaya göre, genç yaşlarda tüketilen alkolün kan damarlarının erken yaşlanmasına neden olduğu sonucu elde edildi.

17-24 YAŞ ARALIĞI HASSAS DÖNEM

Önceki araştırmalar, tütün ve alkol kullanımı gibi bazı alışkanlıkların damar sertleşme sürecini hızlandırabileceğini göstermişti.

Söz konusu araştırmada, ergenlik döneminden genç yetişkinlik dönemine kadar olan; yani 17-24 yaş aralığındaki hassas dönemde yoğun alkol kullanımının damar sertleşmesine etkileri üzerinde duruldu.

Araştırma, 17-24 yaş arasındaki 1655 katılımcının, farklı seviyelerde alkol ve tütün kullanımına göre kategorize edilerek gerçekleştirildi.

ALKOL TÜKETİMİ ARTTIKÇA DAMARLAR YAŞLANIYOR

Genç yaşlarda alkol tüketiminin kalp sağlığı konusundaki etkileri hakkında herhangi bir ilişkinin açıklanmadığı araştırmada, alkol tüketiminin damar sağlığı üzerinde doğrudan etkisi olduğu tespitinde bulunuldu.

Çalışmanın yazarı Hugo Walford, yoğun alkol kullanımının damarların yaşlanmasında kademeli artışa neden olduğunu belirterek, tüketilen alkol miktarı arttıkça arteriyel sertleşmenin de artacağını vurguladı.

SERTLEŞEN DAMARLAR KALP RAHATSIZLIKLARI VE FELÇ GİBİ RİSKLERİ BERABERİNDE GETİRİYOR

Araştırmada, damarların doğal olarak zamanla elastik yapısını yitirerek daha sert hale geldiği ve sertleşen damarların kalp rahatsızlıkları ve felç gibi hastalık risklerini artırdığı ifade edildi.

Yorumlar (0)