Filyasyon ekipleri tulumlarıyla gittikleri yerde merak konusu oluyor

Kırklareli'nde Covid-19 ile mücadelede cansiperane görev yapan filyasyon ekipleri, salgının sona erip eski çalışma şartlarına dönecekleri günü bekliyor.

SAĞLIK 27.05.2021, 11:20 27.05.2021, 11:36
Filyasyon ekipleri tulumlarıyla gittikleri yerde merak konusu oluyor

Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde görevli pratisyen hekimler Fatma Nur Koyunlu ile Dilara Umut Altun, diş hekimleri Ayşegül Yılmaz ve Selin Gers, gece gündüz demeden görev yapan sağlık çalışanlarından sadece bazıları.

Planlamaya göre Covid-19 aşısı yapan ekip, gerekli görülen vatandaşlara ise PCR tarama testi uyguluyor. Bazen kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle bozulan yollardan giderek köylere ulaşan sağlık çalışanları, giydikleri tulumlarla virüsün izini sürüyor.

GECE GÜNDÜZ DEMEDEN MÜCADELE EDİYORLAR

Pratisyen hekim Fatma Nur Koyunlu, yaklaşık bir yıldır çok yoğun şekilde salgınla mücadele ettiklerini belirterek gece, gündüz, yağmur, çamur demeden yollarda olduklarını anlattı. Koyunlu, her şeye rağmen hiçbir zaman ''of'' bile demediklerini dile getirdi.

Koyunlu, salgın süresince kendilerini virüsten korumak için tulumlarla gezdiklerini anlatarak, "Biz sağlık çalışanları bu süreçte gerçekten çok yorulduk ama hiçbir zaman yorgunluğumuzu belli etmedik. Salgınla var gücümüzle mücadele ediyoruz. Biz beyaz tulumlarımız ile 24 saat hizmetteyiz." dedi.

TULUMLARLA BİR YERE GİTTİKLERİNDE MERAK KONUSU OLUYORLAR

Tulumlarıyla bir sokağa girdiklerinde herkesin camlara çıkarak ''yine gelmişler'', ''kim hasta acaba'' dediklerini duyduklarını anlatan Koyunlu, şunları kaydetti:

"Beyaz tulumlar aslında bizim koruyucu ekipmanlarımız. Biz bunları kendimizi ve karşımızdakileri virüsten korumak için giyiyoruz. İnsanların bakışları biraz değişik olabiliyor. Özellikle çocuklar bizi gördüklerinde korkuyor ve bizden kaçıyorlar. İnşallah virüs sona erecek. En büyük hayalimiz tulumsuz bir hayat. Hastalarımıza tulumsuz hizmet sunmayı istiyoruz."

"BU TULUMLARLA ÇALIŞMAK ÇOK ZOR AMA KATLANMAK ZORUNDAYIZ"

Ayşegül Yılmaz da salgın nedeniyle zaman zaman kızını göremediğini ve onu çok özlediğini belirtti.

Bu süreçte kendilerini en çok tulumların etkilediğini dile getiren Yılmaz, "Bu tulumlara katlanmak zorundayız. Bunların içinde çalışmak çok zor ama daha iyi hizmet edebilmek için kendimizi korumak zorundayız." ifadelerini kullandı.

ARAÇLARIMIZ YOLDA KALDIĞINDA TULUMLARIMIZLA YAĞMUR ALTINDA ÇALIŞIYORUZ

Dilara Umut Altun ise virüs ile mesai mefhumu gözetmeden mücadele ettiklerinin altını çizdi.

Tulumlarıyla yoğun şekilde çalıştıklarını belirten Altun, "Zaman zaman kar yağdığında araçlarımız yolda kalıyor. Tulumlarımızla yağmur altında çalıştığımız zamanlar da oluyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)