Covid mi, grip mi? İşte belirtiler arasındaki farklar...

Prof. Dr. Mustafa Gerek, Covid 19 ile grip belirtilerinin arasındaki farklılıkları anlattı.

SAĞLIK 27.09.2021, 11:03 27.09.2021, 09:46
Covid mi, grip mi? İşte belirtiler arasındaki farklar...

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Gerek, mevsim itibarıyla viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha yoğun olacağı bir döneme girildiğini belirterek, grip vakalarında ishal, karın ağrısı, koku ve tat alma bozukluğu gibi belirtilerin Covid-19'a göre daha az görüldüğünü söyledi. Gerek, Covid-19 ile gribal enfeksiyonların yayılmasının önlenmesi için maske, mesafe ve hijyen kurallarına titizlikle uyulması gerektiğinin altını çizdi.

ORTAK BELİRTİLER ÇOK FAZLA

Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına yeterince uyulmamasının hem Covid-19 hem de gribin yayılımını artırdığını söyleyen Prof. Dr. Gerek, "Covid-19 ve grip enfeksiyonunun ortak semptomları çok fazla. Özellikle delta varyantının neden olduğu Covid-19'da yüksek ateş, öksürük, aşırı halsizlik, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, koku ve tat alma bozukluğu, dengeyle ilgili semptomlar ön plana çıkıyor. Gribal enfeksiyonda yine yüksek ateş, aşırı halsizlik gibi bulgular var ama Kovid-19'da gördüğümüz yoğun akciğer tutulumu veya hayatı tehdit eden durumla karşı karşıya kalmıyoruz." ifadelerini kullandı.

COVİD 19'DA TAT ALMA BOZUKLUĞU VAR, GRİPTE YOK

Gerek, Covid-19 ve grip semptomlarındaki farklılıklarla ilgili şunları paylaştı:

"Gribal enfeksiyonlarda ishal, karın ağrısı gibi mide ve bağırsaklarla ilgili semptomları daha az görüyoruz. Covid-19'daki koku ve tat alma bozukluğunu genelde gribal enfeksiyonlarda çok görmüyoruz. Akciğer tutulumunu, nefes almayı güçleştiren, kandaki oksijen düzeyini azaltan, oksijen ihtiyacını ortaya çıkaran durumu gribal enfeksiyonda eğer çok özel bir durum, ek hastalıklar yoksa çok görmüyoruz. Gribal enfeksiyonu Covid-19'dan bu şekilde ayırt edebiliriz."

VİRAL ENFEKSİYONDA ANTİBİYOTİKLERE YER YOK

Grip, soğuk algınlığı semptomları olan hastalara, doktora görünmeden antibiyotik kullanmamaları uyarısında bulunan Gerek, şöyle devam etti:

"Viral enfeksiyonlarda hiçbir şekilde antibiyotiğin yeri yok. Türkiye'de gereksiz antibiyotik kullanımını yaygın olarak görüyoruz, bu önemli bir sorunumuz. Viral enfeksiyonlar ortaya çıktığı zaman özellikle kas ve eklem ağrıları veya yüksek ateş durumu varsa bunları gidermek amacıyla bazı ilaçları kullanmak mümkün. Ancak hem Covid-19 hem de gribal enfeksiyonlar benzer semptomlar gösterdiği için vatandaşlarımız, öncelikle PCR testi yaptırarak, Covid-19 olmadıklarından emin olmalılar."

Yorumlar (0)