Covid'e yakalanan sağlık çalışanları: "Astronot gibi giyinip kendimizi koruyorduk"

Yeni tip koronavirüsü (Covid-19) yenip görevine dönen Çukurova Devlet Hastanesi Acil Servis hemşiresi Merve Köksal ve aynı serviste doktor Eray Polat, hastalıkla mücadelelerinde yaşadıklarını anlattı.

SAĞLIK 29.03.2021, 11:00 29.03.2021, 10:26
Covid'e yakalanan sağlık çalışanları: "Astronot gibi giyinip kendimizi koruyorduk"

Merve Köksal, acil serviste çalıştığı süreçte Covid-19'a yakalandığını, ilk günlerde boğaz ağrısı, terleme ve halsizlik yaşadığını söyledi.

"BAŞINDAN BERİ KORKUYORDUM"

Köksal, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tüm sağlık çalışanları olarak virüse çok fazla maruz kaldıklarını vurguladı. Köksal, "Pandemiyle savaşan hemşirelerden biriyim. Ben başından beri korkuyordum. Pandemi başladığından bu yana bir sağlık çalışanı olarak çalışmaya devam ediyorum." dedi.

 Hastalığı 14 gün evde tedaviyle atlattığını belirten Köksal şunları kaydetti:

"Her ay Sağlık Bakanlığının önerisiyle test verdik. Ufacık bir belirti olursa kendimizden korktuk. Toplamda ben 13 defa test yaptım. Bunun 7'ncisi pozitif çıktı. Çok korktum. Etrafımda virüs henüz bu kadar yaygın değildi. İki günde üçüncü pozitif olan hemşireydim. İnsanlar geçmiş olsun demek için arıyorlardı. Ben 'Birine bulaştırdım mı?' diye çok korkuyordum. Telefonları hep korkuyla açtım. Bu hastalığın psikolojik etkisi çok büyük. Bildiğimiz bütün hastalıklardan daha ağır ve sancılı geçen bir süreç. Belki fiziksel olarak daha rahat atlatabiliyorsunuz ama psikolojik etkileri çok farklı. Sadece akciğerleri değil bütün vücut sistemlerini etkileyebilen agresif seyredebilen bir virüs."

"ASTRONOT GİBİ GİYİNİP KENDİMİZİ KORUYORDUK"

Acil servis doktoru Eray Polat da belirtiler üzerine yaptırdığı Covid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi.

Test sonucunu öğrendiği anda evde 14 günlük tedavi sürecinin başladığını anlatan Polat, şunları kaydetti:

"Sürecin başından beri en çok korktuğum şey aileme bulaştırmaktı. Burada astronot gibi giyinip kendimizi öyle koruyorduk. Hastalığım süresi boyunca sırtım ağrıyordu ve bu çarpıntı hissi oluşturuyordu. Birçok hastalıktan daha şiddeti bir durumu yaşadık. Bir yandan ben bu hastalığı atlatırken babam yataktan kalkamıyordu. Psikolojik olarak çok rahatsızdım. Her sabah uyandığım zaman 'Bugün zatürre olacak mıyım?' diye akciğerimi dinliyordum. Yanı başımdaki babam çok ağır atlattı, yataktan kalkamadı. Hala babamın rahatsızlıkları var."

Yorumlar (0)