Covid 19'un ilk tipinin bulaştığı bireylerde hücre düzeyinde bağışıklık tespit edildi

Bilim insanları, insan vücudunun yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği bağışıklık hücrelerinin, virüsün İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'da ortaya çıkan türlerine karşı da koruma sağladığını bildirdi.

SAĞLIK 01.04.2021, 14:02 01.04.2021, 14:28
Covid 19'un ilk tipinin bulaştığı bireylerde hücre düzeyinde bağışıklık tespit edildi

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) araştırmacıları tarafından "Open Forum Infectious Diseases" dergisinde yayımlanan araştırmada, Covid-19'un ilk tipinin bulaştığı bireylerde sonraki tiplere karşı da hücre düzeyinde bağışıklık tepkileri oluştuğu tespit edildi.

DAHA ÖNCE ANTİKORLARIN SINIRLI ETKİSİ OLDUĞU AÇIKLANMIŞTI

Daha önce, vücudun virüse karşı ürettiği antikorları ele alan bazı araştırmalarda, virüsün ilk haline karşı geliştirilen antikorların sonraki varyantlara karşı etkisinin sınırlı olduğu ortaya konmuştu. Hücre düzeyindeki bağışıklık tepkilerine odaklanan yeni araştırmanın bulguları Covid-19'un farklı tiplerine karşı temel bir bağışıklık korumasının varlığına işaret ediyor.

30 KİŞİDEN KAN ÖRNEĞİ ALINDI

Araştırmacılar, Covid-19'un ilk varyasyonunda hastalığa yakalanan 30 kişiden kan örnekleri aldılar.  "CD8+" tipi bağışıklığa yardımcı T hücrelerinin virüsün mutasyonuyla ortaya çıkan türlere karşı da etkili olduğunu gözlemledi.

Araştırmaya önderlik eden Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Andrew Redd, "Veriler, ilk varyantların bulaştığı kişilerdeki T hücre tepkisinin diğer belli başlı varyantları da tamamen tanıdığını gösteriyor." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)