Covid 19'u atlatan hemşire: “Derinden nefes almaya çalışsam da nefesim derine inmiyordu“

Koronavirüsü atlatıp Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki görevlerine dönen hemşireler Muhbet Polat ve Fatma Demir, yaşadıkları zorlukları anlattı.

SAĞLIK 11.06.2021, 14:30 11.06.2021, 13:39
Covid 19'u atlatan hemşire: “Derinden nefes almaya çalışsam da nefesim derine inmiyordu“

Covid-19 servisinde görev yapan hemşire Muhbet Polat, hastanedeki vaka sayılarının çok yoğun olduğu dönemlerde ciddi zorluklar yaşadıklarını anlattı.

Beraber görev yaptığı arkadaşının Covid 19 testinin pozitif çıkması üzerine vücudunda çeşitli belirtiler hissettiğini dile getiren Polat, kısa süre sonra hastalığa yakalandığını ve tedavisinin evde başladığını söyledi.

"ÇOCUKLAR 'ANNE SES VER' DİYORDU"

Evinde geçirdiği karantina döneminde Eşi ve 2 çocuğuna hastalığı bulaştırma korkusu yaşadığını anlatan Polat, şunları kaydetti:

"Çocuklarımla zaman zaman görüntülü konuşuyorduk. Son günlerde bunu yapmamaya başladım çünkü beni o şekilde görmelerini istemiyordum. Onları sakinleştirmeye çalışıyordum. Bir süre sonra ayak parmaklarını kapının altından içeri sokup isimlerini söyleyerek, 'Anne arada ses ver. Biz korkuyoruz, tedirgin oluyoruz.' diyorlardı." ifadelerini kullandı.

"DERİNDEN NEFES ALIP VERMEYE ÇALIŞIYORDUM AMA NEFESİM DERİNE İNMİYORDU"

Hastalığı 10 günlük evde tedaviyle atlatan Polat, bazı rahatsızlıklarının halen sürdüğünü söyledi.

"Vücudumda bir yerlerim ağıyordu ama nerede olduğunu tarif edemiyordum. Özellikle dördüncü günden sonra bir şeylerin yetmediğini hissettim. Nefesim kesildi. Tat duyum gitti. Yediğim şeyler yavan geliyordu. 'Acaba koku duyumda sıkıntı var mı?' düşüncesiyle parfüm sıkıyordum. O kadar parfüm sıkmama rağmen koku alamama durumu başlamıştı. 'Bu geceyi de atlatır mıyım?' dediğim gecelerim oldu. Derinden nefes alıp vermeye çalışıyordum ama nefesimin derine inmediğini hissediyordum. Sanki 2 kişi elleriyle boğazımı sıkıyormuşçasına nefes almamı engelleyen bir durum varmış gibi hissediyordum."

"BOĞAZIMDA BİR ŞEYLERİN TIKANDIĞINI HİSSEDİYORDUM"

Covid-19 servisinde görevli hemşire Fatma Demir de 27 yıllık meslek hayatının en zorlu günlerini yaşadığını söyledi.

Hastalığa yakalanmasının ardından zorlu bir karantina dönemi geçirdiğini anlatan Demir, "Astım hastalığım nedeniyle normalde de solunum sıkıntısı yaşayan bir insanım ama ondan daha farklı solunum sorunu yaşadım. Sırt ağrılarım çok oldu. Baş dönmeleri ve mide bulantısı yaşadım. Çok zor bir süreç geçirdim. Boğazımda bir şeyin tıkandığını hissediyordum. Onu çekip atmak istiyordum ama oradan onu çıkarmak mümkün olmuyordu. O tıkanıklığın beni hayattan koparıp götüreceğini hissediyordum." diye konuştu.

"BİR ODAYA KAPANIYORSUNUZ VE SEVDİKLERİNİZDEN UZAKSINIZ"

Demir, hastalığı 10 günlük evde tedaviyle geçirdiğini bu dönemde psikolojik olarak zor anlar yaşadığını anlattı:

"10 gün boyunca bir odanın içerisinde kalıyorsunuz. Yanınıza ailenizden birini çağıramıyorsunuz. Hiçbir psikolojik destek alamıyorsunuz. Çok kötü bir durumdu. Bir odaya kapanıyorsunuz ve sevdiklerinizden uzaktasınız. Onları bir daha göremeyeceğinizi, bu hayattan gideceğinizi düşünüyorsunuz. En çok korktuğum şey, aileme bulaştırmamdı. Benim yüzümden hastalığa yakalanıp onlara bir şey olur üzüntüsüyle kendimi çok yıprattım. Tekrar hayatımı kazandığım ve sevdiklerime kavuştuğum için çok şükrettim."

Yorumlar (0)