Covid 19'u atlatan doktor: "Gençlerin serviste nefes açlığı çektiğini gördük"

SAĞLIK 19.04.2021, 16:30 19.04.2021, 13:17
Covid 19'u atlatan doktor: "Gençlerin serviste nefes açlığı çektiğini gördük"

Muş Devlet Hastanesinde Covid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Mesut Şahin ve yakalandığı virüsü yenerek görevinin başına dönen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Dr. Eren Uyan, verdikleri mücadeleyi ve hastaların yaşadığı zorlukları aktardı.

Randevu alan vatandaşların mutlaka aşı olması gerektiğini ifade eden .Şahin, hastalığın henüz bitmediğini ve vatandaşların daha çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak "Covid-19 yaşlıya ve gence bakmadan herkese bulaşabilecek bir hastalık. Yoğun bakım sürecinde yaşlısını da gördük gencini de gördük." dedi.

ARTIK İNSANLARIN SAĞLIK ÇALIŞANLARIYLA EMPATİ KURARAK DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR

Şahin, yoğun bakımdan çıktıklarında aşırı terleme nedeniyle koruyucu kıyafetlerini değiştirdiklerini söyleyerek, "Gerçekten çok zorlu bir süreç. İnsanlar dışarıda normal maske bile takmaktan acizken biz yoğun bakımda tulum giyiyoruz. Bu süreçte insanların bunları düşünerek çok dikkatli olması gerekiyor." diye konuştu.

"YÜRÜYEREK GELİP HAYATINI KAYBEDEN DE OLDU, ÇOK KÖTÜ GELİP İYİ ŞEKİLDE TABURCU EDİLEN DE"

Kurallara uyulmazsa sağlık camiasının daha da yıpranacağını vurgulayan Şahin, şunları söyledi:

"Bize yürüyerek gelip, hayatını kaybeden hastalarımız da olmuştur. Hastaneye çok kötü bir şekilde gelip bizi dinleyip tedavisini düzgün alıp, iyi bir şekilde taburcu ettiğimiz hastalarımız da oldu. Bu hastalığın hafife alınacağı bir tarafı yok. Bilinci yerinde olan hastalar bizi tulumla gördüklerinde korkuyorlar. Bize gelen hastalara nefes oluyoruz. Sorumlu olduğum yoğun bakımda kendi akrabalarımı ve yakınlarımı da kaybettim. Elimden hiçbir şey gelmemesi çok üzücü bir durum."

"GENÇLERİN SERVİSTE NEFES AÇLIĞI ÇEKTİĞİNİ GÖRDÜK"

Covid-19'u yendikten sonra görevinin başına dönen Operatör Dr. Eren Uyan da hastalığı insanlara anlatmakta zorluk çektiklerini ifade etti.

Uyan, hastalık sürecinde hamile olan eşinden ve 2 yaşındaki çocuğundan kendisini olabildiğince izole etmeye çalıştığını belirterek, sırtında, belinde yaralar varmış gibi ağrılarının olduğunu, kıpırdayamaz hale geldiğini aktararak, "Akciğer sorunları yaşamadım ancak ciddi eklem ağrıları yaşadım. Kendimi çok güçsüz hissettim. Özellikle eşime ve çocuğuma bulaştırmaktan çok korktum. O kadar ağrı ve acılarımın içerisinde kendimden daha çok onları düşünmek zorunda kaldım. Böyle zor bir süreç geçirdim." dedi.

Uyan, "Serviste 25-30 yaşındaki gençlerin nefes açlığı içerisinde bizlere yalvardığını gördük. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Buna rağmen dışarıdaki insanların temizliğe, maske ve mesafe kurallarına uymuyor olması bizi gerçekten derinden üzüyor" dedi.

Yorumlar (0)