Covid 19 tedavisinde antibiyotikler gereksiz kullanılıyor olabilir

ABD'de yapılan yeni bir araştırmada, antibiyotiğin yeni tip Covid-19 tedavisinde iyileştirici rolü bulunmadığı, kullanılmasının gereksiz olduğu iddia edildi.

SAĞLIK 12.03.2021, 12:30 12.03.2021, 11:32
Covid 19 tedavisinde antibiyotikler gereksiz kullanılıyor olabilir

ABD'deki kar amacı gütmeyen The Pew Charitable Trusts organizasyonu tarafından yapılan bir araştırma, ABD'de hastaneye kaldırılan Covid-19 hastalarının yüzde 52’sinin antibiyotik kullandığını ortaya koydu.

Araştırmada, antibiyotik alan hastaların yüzde 60'ının hastanede 4 gün veya daha fazla yattıkları kaydedilirken, antibiyotik kullanmayan hastalarda ise bu oranın yüzde 20 olduğu aktarıldı.

ANTİBİYOTİK DİRENÇLİ BAKTERİLERİ EVRİMLEŞTİREBİLİR

Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili organizasyondan yapılan açıklamada, bu durumun çok endişe verici olduğunun altı çizildi.

Ne kadar çok antibiyotik kullanılırsa dirençli bakterilerin evrimleşerek antibiyotiğe daha uyumlu hale geleceği vurgulanan açıklamada, bunun sonucunda bakterilerin mevcut ilaçlarla tedavisi çok zor veya imkansız olan "süper bakterilere" dönüşecekleri belirtildi.

COVİD HASTALARI GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIYOR

Açıklamada, şunların altı çizildi:

"Antibiyotiklerin Covid-19’u iyileştirmede rolü olmasa da ikincil bakteriyel enfeksiyonlardan endişe duyan doktorlar, Covid-19 hastalarına antibiyotik yazabiliyor. Fakat antibiyotik yazılan çok az hastada bakteriyel enfeksiyon olduğu görüldü. Bu da hastaların çoğunun gereksiz yere antibiyotik kullandığına işaret ediyor."

Yorumlar (0)