Covid 19 aşısı olmuş emziren anneler bebeklerini de koruyor

Prof. Dr. Merih Çetinkaya, Covid-19 salgını sürecinde delta varyantından sonra çocuklarda enfeksiyon oranının arttığını belirtti.

SAĞLIK 19.11.2021, 14:40 19.11.2021, 14:41
Covid 19 aşısı olmuş emziren anneler bebeklerini de koruyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Merih Çetinkaya, yeni tip koronavirüse yakalanan her 4 gebeden birinin prematüre doğum yaptığını bildirdi.

Delta varyantının en önemli özelliklerinden birinin gebeleri ağır şekilde etkilemesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çetinkaya, yoğun bakıma yatan ve hayatını kaybeden gebe sayısında artışlar olduğunu ifade etti.

TÜM GEBELERİN BİR AN ÖNCE AŞILANMASI GEREKİYOR

Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakıma yatırılan annelerin doğan bebeklerinin de hastanede daha uzun süre yatmak zorunda kaldığını anlatan Çetinkaya, Sağlık Bakanlığının son genelgesine göre tüm gebe kadınların bir an önce aşılanması gerektiğini bildirdi.

COVİD ERKEN DOĞUMA NEDEN OLUYOR

Çetinkaya, şöyle devam etti:

"Covid-19 erken doğuma neden oluyor. Dünya genelinde salgından sonra prematüre doğumlarla ilgili çok sayıda çalışma var. ABD'de de uluslararası çalışmaların son noktası diye tabir ettiğimiz bilimsel bir dergide de yeni çalışma yayımlandı. Servislerimizde de bunu gözlemliyoruz. Yapılan son çalışmaya göre, koronavirüse yakalanan her dört gebeden birisi prematüre olarak doğum yapıyor. Covid-19 olan kadınların yüzde 25'inin bebekleri prematüre olduğu gibi ciddi enfeksiyonlarla ve daha erken haftalarda dünyaya geliyor. Genel anlamda 32-37 hafta arasında pek çok gebe ne yazık ki doğumu erken yapmakta. Yapılan araştırmalar, gebelerin immunsupresif (bağışıklığı baskılayıcı) durumlarının diğer bireylere göre fazla olduğunu gösterdi. Gebeler 'salgın var' diye hastaneye gitmemezlik yapmasınlar, kontrollerini zamanında yaptırsınlar, aşılarını olsunlar, sağlıklı beslenip, fiziksel aktiviteyi artırsınlar ve mutlaka izole olsunlar."

SÜTTEN GEÇEN ANTİKOR BEBEĞİ KORUYOR

Anne sütünün Covid-19'a ve birçok hastalığa karşı koruyucu olduğuna değinen Çetinkaya, "Gebelik döneminde aşı olan ya da Covid-19'u geçiren annelerden anne sütü aracılığıyla bebeğe koruyucu antikor geçiyor. Anne koronavirüs olsa dahi mutlaka maskesini takıp, hijyenine dikkat ederek, bebeğini emzirmeli." uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)