Çocukların gösterdiği semptomlara dikkat!

Alınan tedbirlerle devam eden yüz yüze eğitim sürecinde temaslıların takip edilmesi büyük önem arz ediyor. Uzmanlara göre çocuklarda farklı semptomlar görülüyorsa veliler okula göndermemeli.

SAĞLIK 15.10.2021, 14:21 15.10.2021, 14:40
Çocukların gösterdiği semptomlara dikkat!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, "Çocuklarda bu son dönem biraz da belirtiler değişti. Halsizlik, kırgınlık, ateş, ağız, burun akıntısı, eklem, kas ağrısı gibi şikayetler olduğu zaman burada aslında bir viral enfeksiyon olduğu kanaati yüzde 100’e yakın gibi" şeklinde konuştu.

BELİRTİ GÖSTEREN ÇOCUK OKULA GİDERSE VİRÜS DAHA ÇOK YAYILABİLİR

Prof. Dr. Aydın, halsizlik, kırgınlık ve diğerleri gibi belirtiler görüldüğünde çocuğun istirahat etmesi gerektiğini vurguladı: "Bu sadece virüsü bulaştırmasın diye kapalı bir ortama koymak değil aynı zamanda onun bağışıklık sistemi ve savunma sistemi ile virüs arasındaki kavgada bağışıklık ve savunma sistemini daha güçlü kılma amacıyla biz istirahatleri veririz. Siz bu istirahati yaptırmayıp çocuğu kavganın ortamında zayıf bırakacak bir hale iterseniz çocuğunuzdaki hastalık daha ağır seyretmesine ve onun virüsünün daha çok etrafa bulaşmasına neden olursunuz."

KISA BİR İSTİRAHAT GEREKLİ

Aydın, "Bugün birkaç saat ya da birkaç günlük istirahatle dördüncü beşinci gün toplayarak okula gönderebileceğiniz bir çocuğunuzu baştaki bu süre içerisinde okula gönderirseniz ondan sonra hastalık daha ağırlaşınca 10-15'inci günde göndermek zorunda kalıyorsunuz. Aslında okuldan daha az uzak kalsın diye planladığınız bu yolla okuldan daha fazla uzak tutuyorsunuz" diye konuştu.

Yorumlar (0)