Bu merkezde lipozom ve yerli probiyotik araştırmaları yürütülecek

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) bünyesinde yer alan SFA AR-GE tarafından Türkiye'de bir ilk gerçekleştirildi.

SAĞLIK 14.04.2021, 10:35
Bu merkezde lipozom ve yerli probiyotik araştırmaları yürütülecek

Pendik’te konumlanan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) bünyesinde yer alan Teknopol’de ilk kez lipozom ve yerli probiyotik araştırma ve üretim merkezi kuruldu.

MERKEZ, TÜRKİYE’DE İLKLERİN BAŞLATACAK

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, hem AR-GE hem de üretim bakımından kurulan merkezin Türkiye'de ilklerin başlangıcı olmasını temenni ettiğini belirtti.

Lipozom ve yerli probiyotik araştırma ve üretim merkezi’nin en önemli girişimi yerli probiyotik üretimi olacak.

MERKEZİN EN ÖNEMLİ ÇALIŞMA ALANI YERLİ PROBİYOTİK OLACAK

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı ve SFA AR-GE Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Aslan, merkezin en önemli çalışma alanının yerli probiyotik üretimi olacağını vurgulayarak, pandemi süreci gibi dönemlerde kendi kendine yetebilen, üretebilen ülkelerin önemini anımsattı.

15 TÜRK BİLİM İNSANI GECE GÜNDÜZ DEMEDEN DÜNYA STANDARTLARINDA ÜRETİM YAPIYOR

Prof. Dr. Aslan, şunları kaydetti: "Bugün açılışını yapacağımız iki aşamalı lipozom üretim tesisinin endüstriyel boyuta taşınması kısmına başladık.

15 heyecanlı bilim insanı, ülkemizin gayrisafi milli hasılasını artıracak, ithalatı azaltacak ve insan sağlığı açısından son derece önemli bu akıllı taşıyıcı sistemleri gece gündüz demeden dünya standartlarına uygun üretmeyi başardık."

Yorumlar (0)