“Beni Fark Et” projesi ile otizm taramaları başlatıldı, personele eğitim verildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması başlatıldı.

SAĞLIK 08.04.2022, 14:28 08.04.2022, 14:49
“Beni Fark Et” projesi ile otizm taramaları başlatıldı, personele eğitim verildi

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi iş birliğinde geliştirilen "Beni Fark Et" projesi ekseninde, pilot il olarak belirlenen Ankara'da tarama başlatıldı.

İLK ETAP TAMAMLANDI

Otizmli çocukların erken dönemde fark edilerek uygun eğitim, tedavi ve rehabilitasyona yönlendirilmesi amacıyla hayata geçirilen proje, Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak. Projenin ilk etabında Ankara'da çocuk evleri ve çocuk evleri sitelerinde devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması yapıldı. Çocuk evleri ve çocuk sitelerinde kalan tüm çocuklara da taramalar yapılacak.

BAKIM VE SAĞLIK PERSONELİNE EĞİTİM VERİLECEK

Proje kapsamında otizmli olduğu tespit edilen çocukların uyumsal becerilerinin geliştirilmesine yönelik gerekli çalışmaların yapılması açısından, meslek personeline ve bakım personeline farkındalık kazandırılması için eğitimlere ağırlık verilecek.

Buradan hareketle Ankara Çocuk Evlerinde çalışan 164 sağlık ve bakım personeline Otizm Spektrum Bozuklukları ve gelişimsel bozukluklar konusunda eğitim verildi.

GÖNÜLLÜ DOKTORLAR 7 YAŞINA KADAR OLAN ÇOCUKLARA OTİZM TARAMALARI GERÇEKLEŞTİRDİ

Personel eğitiminin tamamlanmasının ardından Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan gönüllü doktorlar tarafından yürütülen proje kapsamında, ilk etapta Ankara'da devlet korumasında bulunan 18 aylıktan başlayarak 7 yaşına kadar olan çocuklara otizm taramaları gerçekleştirildi. Taramalar sonucunda otizm tanısı alan ya da otizm konusunda riskli bulunan çocukların takibi, proje sorumlusu hekimler tarafından yürütülüyor.

81 ÇOCUKTAN 26'SINA OTİZM TANISI KONULDU

Proje kapsamında, Ankara'da devlet korumasında bulunan 0-7 yaş arasındaki 81 çocuğa tarama yapıldı. Bu çocuklardan 26'sı otizm açısından riskli bulundu ve ayrıntılı muayene sonucunda bir çocuğa otizm tanısı konuldu, bir çocuk ise otizm açısından riskli bulunarak takibe alındı.

Yorumlar (0)