Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde çocuk kalp hastalarına tam donanımlı hizmet

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi "Pediatrik Kardiyak Yoğun Bakım Ünitesi"nde çocuk kalp cerrahları, çocuk kardiyoloji uzmanları ve çocuk yoğun bakım ekiplerinin multidisipliner çalışma yürütüyor. Doç. Dr. Erkut Öztürk, hastane hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

SAĞLIK 28.09.2022, 10:01 28.09.2022, 11:33
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde çocuk kalp hastalarına tam donanımlı hizmet

Yatak kapasitesiyle "Türkiye'nin en büyüğü" olarak tanımlanan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi "Pediatrik Kardiyak Yoğun Bakım Ünitesi"nde çocuk kalp cerrahları, çocuk kardiyoloji uzmanları ve çocuk yoğun bakım ekiplerinin multidisipliner çalışması sayesinde, yurdun dört bir yanından acil müdahale gereksinimiyle gelen kalp hastası bebeklere, hızlı ve 24 saat tedavi imkanı sağlanıyor.

39 YATAKLI YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE SAHİP

Çocuk Hastanesinde bulunan 39 yataklı pediatrik kardiyak yoğun bakım ünitesi, her türlü kalp hastalığına müdahale edilebilecek teknik altyapıya sahip.

Kendi içinde üç bölüme ayrılan ünitenin ilk bölümünde, hastalığı yüksek riskli bebeklerin ameliyat sonrası erken dönemde takip ve tedavileri sürdürülüyor.

"İzolasyon alanı" olarak adlandırılan bölümde enfeksiyon riski olan bebekler kalırken, üçüncü bölümde de ameliyat süreci biten ve anne adaptasyonu gereken bebeklere bakım sağlanıyor.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ

Yoğun bakım ünitesi hakkında bilgi paylaşan Pediatrik Kardiyak Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Erkut Öztürk, buranın, çocuk kalp hastalarına hizmet veren Türkiye'nin en büyük yoğun bakım ünitesi olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Ünitede 7 gün 24 saat takibe dayalı hizmet sunduklarını söyleyen Doç. Dr. Öztürk, "Burası, hastanemizin perinatoloji ünitesince izlenen konjenital kalp hastalarının kabul edildiği, bunun yanında 112 sistemi ile Türkiye ve dünyanın farklı coğrafyasında kalp hastası olup, kalp ameliyatı, anjiyo gereksinimi olan bebeklere hizmet verebilen bir merkez." şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

YURTDIŞINDAKİ MERKEZLERİN DONANIMINA SAHİP

Doç. Dr. Erkut Öztürk, yoğun bakım ünitesinde, çocuk kalp sağlığını ilgilendiren her türlü donanımın yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Yurt dışında bu işle uğraşan bütün merkezlerin sahip olduğu donanımların hepsi mevcut. Örneğin, 'yapay kalp cihazı' olarak da isimlendirilen ECMO cihazı, özellikle çocukların akciğer basıncının yükselmesini dengeleyebilecek donanımdaki nitrik oksit cihazı, son derece gelişmiş 'mekanik ventilasyon' dediğimiz yapay solunum cihazları, 24 saat ekokardiyografi ile çocukları değerlendirebildiğimiz ekokardiyografi cihazımız var.

Acil durumlar için anjiyografi yapabilmeye sahip, tam donanımlı ve her zaman işlem yapabilecek durumda olan bir kateter laboratuvarımız da mevcut. Bu donanımlar Türkiye'deki belli merkezlerde var ama buranın en önemli avantajı, bu işlemlerin 24 saat boyunca yapılabilmesi. Hastanede 24 saat nöbet tutan bir çocuk kalp cerrahisi ekibi, çocuk kardiyoloji ekibi ve çocuk yoğun bakım ekibinin olması, buranın en önemli avantajı."

TÜRKİYE'DE BULUNAN ENDER ÇOCUK KALP CERRAHİSİ MERKEZLERİNDEN BİRİ

Doç. Dr. Erkut Öztürk, Türkiye'de konjenital kalp cerrahisi yapan merkezlerin genellikle yan dal hastane konseptinde çalıştıklarını, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinin ise birden fazla branşın olayın içerisine katıldığı, Türkiye'deki ender merkezlerden olduğunu bildirdi.

Öztürk, "Gecenin herhangi bir saatinde doğan bir bebeğin, yenidoğan ekibince süratle değerlendirilmesi, çocuk kardiyoloji ekibinden hastaların değerlendirilmesi için süratle tavsiye alınması, acil müdahale gereksinimi olduğunda anjiyoyla bunu çözebilmemiz veya anjiyo yeterli olmadığında çocuk kalp cerrahisi ekibinin işe hızlı şekilde el atması mümkün olabiliyor. Bu yüzden, Türkiye'deki sınırlı, ender merkezlerden biri. Çünkü 7 gün 24 saat acil müdahale yapabilmesi bu çocuklar için son derece önemli." dedi.

Ameliyat ve anjiyo süreçlerinde ailelere hastalık hakkında ayrıntılı bilgi verdiklerini anlatan Öztürk, Covid-19 salgını sürecinde ziyaretçi alamadıkları için ailelere bebeklerini kamera sistemiyle gösterebildiklerini, şu an salgının olumsuz dönemleri ortadan kalktığı için ziyaretçi almaya başladıklarını dile getirdi.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

HAVA AMBULANSLARI İLE VAKALARA MÜDAHALE EDİLEBİLİYOR

Pediatrik Kardiyak Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Erkut Öztürk, tedavisi zor ve ölümle sonuçlanabilecek vakaların buradaki donanım ve hizmet ile çözüme kavuşturulabilmesine dair şu değerlendirmeleri yaptı:

"Bunun en basit örneğini Suriye'den gelen hastalarımızda görüyoruz. Uzun süre takip edilemeyip, artık ameliyat şansının bitmek üzere olduğu bir noktada kliniğimize başvuruyorlar. Savaştan sonra Suriye'de sağlık sisteminin ciddi anlamda etkilenmiş olması, burada verdiğimiz mücadeleyle iyi sonuçlar alınması bunun en kritik örneği diyebilirim.

Ülkemizde nispeten belli merkezlerde bu işlemler yapılabiliyor ama sağlık sistemimizde özellikle hava ambulansı gibi imkanlarla neredeyse Trabzon, Hakkari, Diyarbakır'dan her zaman hasta alabilecek durumdayız. Bakanlığımız bu konuda büyük bir çaba gösteriyor. Bu çabanın da boşa çıkmaması için elimizden gelen mücadeleyi sergiliyoruz."

İYİLEŞEN BEBEĞE DOKTORUN İSMİ VERİLDİ

Yoğun bakım ünitesinde şahit olduğu ve unutamadığı anılardan da bahseden Öztürk, yıllar sonra bebek sahibi olan ancak evlatları kalp hastalığıyla doğan bir ailenin yaşadığı duygusal süreci anlattı.

Doç. Dr. Erkut Öztürk, bu durumun ailenin yanı sıra kendilerini de çok etkilediğini ifade ederek, "Bebeği, ameliyatla tamamen sağlığına kavuşturup güzel bir şekilde taburcu edebilmiştik. Birinci doğum gününde, telefonuma duygusal bir mesaj atmışlardı. Yakın zamanda beni etkileyen bir olaydı. Hatta benim ismimi koymuşlar bebeğe. O da benim için mutluluk kaynağı oldu." diye konuştu.

Yorumlar (5)
Bircan 1 yıl önce
Dr Erkut ozturk hoca Allah da sizi bu halde yanliz bıraksın inşAllah bizi bu halde devletin hastanesinden kovdunuz keşke karşılıklı iki tarafı da dinleseydiniz
16.05. 2023 1 yıl önce
Erkut ozturk hoca bir dinleseydiniz keşke inanın size yanlış anlattılar bizi bu şekilde hastanede kovdunuz
Vuslat 1 yıl önce
Erkut ozturk hocam beni dün hastanede hiç bir açıklama yapmadan kovdunuz benim kızımın acil ameliyat olması gerekiyor diyen sizsiniz ve ortada hiç bisey yokken bizi hastaneden kovdunuz lütfen irtibata geçin bizimle ve bu konuyu tek taraflı değil bir de bizden dinleyin
Hasan 1 yıl önce
Değerli hocam bu aileyi madur etmenizi sizin kariyerinize yakistiramadim
mertcan 13 ay önce
eşinize sorun