Aşılanma ve doğal bağışıklık 'pandemi'yi 'endemi'ye çevirdi

Prof. Dr. Aydın Yılmaz, Covid-19'da ağır pandemi, salgın döneminin bittiğini belirterek, "Bundan sonra 'endemi' şeklinde göreceğiz, grip gibi ilerleyecek inşallah. Umuyorum yaz mevsimini çok daha rahat geçireceğiz." dedi.

SAĞLIK 20.04.2022, 10:00 20.04.2022, 10:49
Aşılanma ve doğal bağışıklık 'pandemi'yi 'endemi'ye çevirdi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olan Prof. Dr. Aydın Yılmaz, yaptığı açıklamada, Covid-19 vaka sayıları ve vefat oranlarındaki azalmaya ilişkin açıklamada bulundu.

SON 15 GÜNDE COVİD NEDENİYLE YOĞUN BAKIMA ALINAN HASTA OLMADI

Salgınla mücadelenin seyrinin olumlu bir sürece girdiğini ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, "Hastanemizde şu anda yoğun bakımda yatan 4 hastamız var. Bu hastalarımız uzun süredir tedavi gören kişiler. Yani son 15 günde yoğun bakıma aldığımız Covid-19 hastası olmadı." ifadelerini kullandı.

Covid-19 servisinde ise sadece 6 hastanın yattığını aktaran Yılmaz, genel durumu iyi olan bu kişilerin de hafta başına doğru taburcu edilmesinin planlandığını belirtti.

"AŞININ ETKİSİNİN YANI SIRA DOĞAL BAĞIŞIKLIK DA ÖNEMLİ BİR FAKTÖR"

Prof. Dr. Aydın Yılmaz, Türkiye genelinde de benzer durumun yaşandığını anımsatarak, "Türkiye genelinde Covid-19 nedeniyle hastaneye müracaatlar, yoğun bakımda yatan hasta sayısı oldukça azaldı." dedi.

Bu olumlu seyirde en büyük etkenin aşılama olduğunun altını çizen Yılmaz, hastalığı çok sayıda kişinin geçirmesinin sağladığı doğal bağışıklığın da önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

BUNDAN SONRA 'ENDEMİ' ŞEKLİNDE İLERLEYECEK

Yılmaz, "Covid-19'da ağır salgın, pandemi dönemi bitti. Bundan sonra 'endemi' şeklinde göreceğiz, grip gibi ilerleyecek inşallah. Umuyorum bu yaz mevsimini çok daha rahat geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Aydın Yılmaz, domuz gribinde de benzer durumun yaşandığını hatırlattı.

'ENDEMİ' NE DEMEK?

Dünyadaki hızlı yayılımı nedeniyle Dünya Sağlık Örgütünün Covid-19'u "pandemi" ilan etmesiyle gündeme gelen "pandemi" tanımı, hastalıkla mücadelede olumlu sonuçlar alınmasıyla yerini "endemi" ifadesine bıraktı. "Bir enfeksiyon hastalığının belirli bir coğrafyada veya toplulukta sürekli görülmesi durumu" olarak açıklanan "endemi"nin pandemiden en önemli farkını, hastalığın soğuk algınlığı gibi yerleşik, belli dönemlerde çoğalabilen bir yapıya dönüşmesi, öldürücülüğünün azalarak daha zararsız bir hale gelmesi oluşturuyor.

Yorumlar (0)