Araştırmalara göre quercetin kanser tedavisinde etkin rol oynuyor

Bilim insanları, hem beslenme planına eklenen hem de takviye olarak alınan quercetin gibi bitkisel besleyici antioksidan alımının sağlık için faydalı olduğunu duyurdu. Quercetin; kanseri önleme, kanser ilerlemesini tersine çevirme ve geleneksel kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmada başarılı bir besin maddesi olarak biliniyor.

SAĞLIK 13.10.2021, 12:09 08.11.2021, 14:42
Araştırmalara göre quercetin kanser tedavisinde etkin rol oynuyor

Quercetin, meyve ve sebzelere renk veren flavonoid bir bitki besinidir. Quercetin gibi flavonoidler, oksidatif stresi gideren, iltihabı azaltan ve vücudu kronik hastalık ve kanser gelişiminden koruyan önemli antioksidanlardır.

OKSİDATİF STRESİ AZALTIYOR, KANSER HÜCRESİNİN GELİŞİMİNİ ÖNLÜYOR

Oksidatif stres, vücutta hücresel hasara ve kronik inflamasyona neden olan serbest radikal hasarı ile bilinen bir durumdur. Bu yüksek oksidatif stres durumu, kanser hücrelerinin ve diğer kronik hastalık durumlarının oluşumunda önemli bir oyuncudur. Oksidatif stresi diyete eklenecek antioksidanlar ile kontrol etmek, hastalıkları önlemek ve yaşam kalitesini optimize etmek için uygulanabilecek kilit bir stratejidir. Quercetin, oksidatif stresi azaltmada ve kanser hücresi gelişimini önlemede ve tersine çevirmede derin bir etkiye sahip olduğu bilinen bir antioksidandır.

QUERCETİN VÜCUDU HASARDAN NASIL KORUYOR?

Serbest radikaller, elektron bakımından eksik ve atomlardan bir elektron çalmaya eğilimli olan atom bileşikleridir. Antioksidanların fazladan bir elektronu vardır ve bu yedek elektronu dış atom halkalarından bir serbest radikale bağışlayarak kararlı bir bileşik oluştururlar.

Özellikle Quercetin, çok düşük bir reaktivite oranına sahip. Vücudu korumak için yedek elektronunu bağışlamaya meyilli bir moleküldür. Bu paylaşma meyilinin bir sonucu olarak, quercetin sadece bir antioksidan olarak nitelendirilmekle kalmamış, aynı zamanda sağlık yararları sağlayan anti-kanser ve anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir.

BESLENMENİZE EKLEYEBİLECEĞİNİZ QUERCETİN İÇEREN GIDALAR

Quercetin, aşağıdaki listede bulunan gıdalar dahil olmak üzere çoğu insanın kolayca erişebildiği birçok yüksek kaliteli gıdada bulunur:

 1. Mürver (En iyi quercetin kaynaklarından biridir.)
 2. Kırmızı ve beyaz soğan
 3. Kapari
 4. Kızılcık, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen dahil olmak üzere meyveler
 5. Kırmızı üzüm
 6. Domates (kırmızı ne kadar koyu olursa, konsantrasyon o kadar yüksek olur)
 7. Elma  ve armut
 8. Yeşil ve siyah çay
 9. Kiraz
 10. Maydanoz, adaçayı ve dereotu gibi otlar
 11. Kızılcık suyu
 12. Ispanak ve Marul

QUERCETİN KEMOTERAPİ VE RADYASYONUN YAN ETKİLERİNE NASIL YARDIMCI OLUYOR?

Kanser günümüzde en hızlı büyüyen kronik hastalıklardan biridir ve geleneksel kanser tedavisinde antioksidanlar ve oksidatif stres ile ilgili bilinen çok az şey vardır. Kemoterapi ve radyasyon gibi çoğu kanser tedavisi ayrıca sinir sistemine de zarar verir ve periferik nöropati, baş ağrısı ve kronik ağrı gibi yaygın yan etkilere sahiptir. Bazı çalışmalar, quercetin’in bu nöropatik hasarı ve bununla birlikte gelen istenmeyen yan etkileri azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

QUERCETİN KANSERLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Quercetin faydaları, belirli kanserlerin gelişimini engelleyebilecek anti-kanserojen özellikleri içerir. Bilim insanları, kanser tümör büyümelerinin tedavisinde flavonoidlerin rolünün giderek daha fazla farkına varıyorlar. Quercetin tedavisi, aşağıdaki kanserlerin tedavisinde olası bir terapötik ajan olabilir:

Lösemi: Quercetin'in, kanserin kendini kopyalayabildiği hücre döngüsünün fazını durdurarak lösemik T hücrelerinin insanlarda ilerlemesini engellediği gösterilmiştir.

Akciğer Kanseri: Bir çalışmada, hem elma hem de soğan alımının kombinasyonu, erkeklerde ve kadınlarda akciğer kanserini yüzde 50'ye kadar azalttığı belirtildi.

Meme Kanseri: Quercetin, meme kanserinde yaygın olan ve tümör büyümesinin ilerlemesinden de sorumlu olan mutant P53 geninin aktivitesini baskılayabilir.

Nöroblastom: Gelişen sinir hücreleri çocuklarda ve bebeklerde kanserli hale gelebilir. Quercetin, toksinlerin gelişim sırasında bu hücrelerde nöroblastoma yol açabilecek oksidatif hasar oluşturmasını önleyebilir.

Kolon Kanseri: Yüksek dozda quercetin miktarının, kanser hücresinin kalın bağırsakta çoğalma yeteneğini sınırladığı gösterilmiştir.

Yumurtalık Kanseri: Quercetin ve diğer besinleri içeren belirli bir besin karışımının yumurtalık tümörü insidansını ve büyümesini ve akciğer metastazını önemli ölçüde baskıladığı bulundu.

Kaynak: The Truth About Cancer

Quercetin Türkiye'de yerli ve milli imkanlarla Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde üretiliyor

Yorumlar (0)