Araştırma: İçilen sigara sayısı arttı, sigara kullanımında yaygınlık azaldı

Avrupa Birliği, 2040 yılına kadar sigara içmeyen nesil hedefine ulaşmak istiyor.

SAĞLIK 07.06.2021, 10:54 07.06.2021, 11:28
Araştırma: İçilen sigara sayısı arttı, sigara kullanımında yaygınlık azaldı

Avrupa Komisyonu sigara ile mücadele için 2040 yılına kadar 'tütünsüz nesil' oluşturmak için tütün düzenlemeleri konusunda daha katı önlemler alınmasına ilişkin çağrı yaptı.

SİGARA KULLANIMINDA YAYGINLIK AZALDI, İÇİLEN SİGARA SAYISI ARTTI

Lancet tıp dergisinde yayınlanan ve tütün kullanımı üzerine yapılan bir araştırmada 204 ülkeden toplanan veriler yer aldı. Araştırmanın bulgularına göre 1990'dan bu yana sigara kullanımındaki yaygınlık önemli ölçüde azalmış olsa da gerçekleşen nüfus artışı ile dünya çapında toplam içilen sigara sayısında büyük bir artış kaydedildi.

Araştırmayı hazırlayan Emmanuela Gakidou, "Sigara, dünya çapında insanların sağlığını tehdit eden önemli risk faktörü, ancak dünyanın birçok ülkesinde tütün kontrolü ne yazık ki yetersiz" ifadelerini kullandı.

AB'NİN HEDEFİ: 2040'A KADAR İNSANLARIN YÜZDE 5'İNDEN AZININ TÜTÜN KULLANDIĞI BİR AVRUPA

AB Sağlık Komiseri Stella Kyriakides 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü'nde yaptığı konuşmada şunları kaydetmişti:

"2040 yılına kadar insanların yüzde 5'inden daha azının tütün kullandığı Avrupa'da hedefimiz dumansız bir nesil yaratmak. Tütünle ilgili AB mevzuatının AB'deki sigara içme oranları üzerinde olumlu bir etkisi oldu, ancak amaca ulaşmak için hedeflerimizi daha yüksek tutmalıyız. Tütün Ürünleri Direktifinin yakında gözden geçirilmesi bu çalışmanın önemli bir parçası olacak"

AB tütün düzenlemeleri konusunda hali hazırda dünyadaki en sıkı düzenlemelere sahip ve 2006 yılından bugüne sigara kullanım yoğunluğunda düşüş görülmesine rağmen daha fazla çabaya ihtiyaç var. 

AB'nin 2040 yılına kadar 'tütünsüz bir nesile' sahip olma hedefi, Avrupa'nın Kanseri Yenme Planı'nda belirlendi. Tütün, tüm kanserlerin yüzde 27'sine neden olarak “AB'deki en büyük önlenebilir sağlık riski” olarak tanımlanıyor.

TÜTÜN ÜRÜNLERİ DİREKTİFİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİKTEN SONRA ELDE EDİLEN İLK RAPOR

Avrupa Komisyonu, 2016 yılında yürürlüğe giren Tütün Ürünleri Direktifi ile ilgili ilk raporunu ise 20 Mayıs 2021'de yayınlamış oldu.

Bu direktif, genişletilmiş ve birleştirilmiş sağlık uyarıları, takip sistemi, aromaların cezbedici şekilde kullanılmasının yasaklanması, bir içerik veri tabanı oluşturulması ve elektronik sigaraların düzenlenmesi konularında yeni uygulamalar ortaya koydu.

BAZI ÜLKELERDE KİŞİ BAŞINA 2 BİN 350 ADET SİGARA TÜKETİMİ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Ancak tüm bu önlemlere rağmen, Lancet araştırması, Avrupa'daki birçok ülkenin 2019'da kişi başına en yüksek tütün tüketimine sahip olduğunu, Karadağ, Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Slovenya ve Yunanistan'ın da kişi başına 2 bin 350 adet sigara tüketimi olduğunu tespit etti.

Ayrıca, Orta ve Doğu Avrupa ile Doğu Asya ülkelerinde, erkekler arasında sigara kullanımına bağlı yüksek ölüm oranları mevcut.

Araştırmacılar, günde sadece birkaç sigara tüketenlerin de sigara içmeyenlere kıyasla hala önemli ölçüde riske sahip olduğunu ortaya koyuyor.

2019 VERİLERİNE GÖRE İLK 10'DA TÜRKİYE YER ALIYOR

2019 yılında dünya genelinde en çok tütün tüketen 10 ülke arasında Türkiye de var. Bu 10 ülke aynı zamanda tüm küresel tütün kullanımının üçte ikisini gerçekleştiriyor. O 10 ülke sırasıyla şunlar: Çin, Hindistan, Endonezya, ABD, Rusya, Bangladeş, Japonya, Turkiye, Vietnam ve Filipinler.

YENİ SİGARA İÇMEYE BAŞLAYANLAR 25 YAŞINA KADAR BAĞIMLI HALE GELİYOR

Tütün Ürünleri Direktifi hakkındaki raporda Komisyon, ulusal düzeyde uygulamaya odaklanmaya ve kampanyalarda gençleri hedef almayı planlıyor.

Avrupa Sağlık ve Gıda Güvenliği Komisyonu'ndan Kyriakides, "Oyunumuzu hızlandırmamız ve özellikle küçüklere satışlar ve sigarayı bırakma kampanyaları konusunda AB tütün mevzuatının daha sıkı bir şekilde uygulanmasını sağlamamız gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Lancet araştırması, yeni sigara içenlerin yüzde 89'unun 25 yaşına kadar bağımlı hale geldiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle bu "kritik pencere" sırasında gençleri nikotin bağımlılığından korumak, gelecek nesiller arasında tütün kullanımını ortadan kaldırmak açısından çok önemli görülüyor.

25 YAŞINDAN SONRA SİGARA İÇME OLASILIĞI ÇOK DÜŞÜK

Gakidou “Bir kişi 25 yaşına kadar düzenli bir sigara içicisi olmazsa, sigara içme olasılığı çok düşüktür. Bu, gençlerin sigaraya başlamasını engelleyebilecek ve hayatlarının geri kalanında sağlıklarını iyileştirebilecek müdahaleler için kritik bir fırsat penceresi sunuyor” diyor.

Araştırma, dünya çapındaki ülkelerin yarısından fazlasının 15-24 yaşındakiler arasında sigarayı azaltmada hiçbir ilerleme göstermediğini de ortaya koyuyor.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)