Acil sağlık hizmetine gereksinim duyan bebeklere özel ambulanslar hizmet veriyor

Sağlık Bakanlığınca bebeklerin hastanelere transferi kuvöz ve özel medikal cihazların bulunduğu yenidoğan ambulanslarıyla yapılıyor.

SAĞLIK 05.05.2021, 14:00 05.05.2021, 12:42
Acil sağlık hizmetine gereksinim duyan bebeklere özel ambulanslar hizmet veriyor

Bebeklerin hastanelere transferinin güvenle ve tedavileri aksamadan yapılabilmesi için ülke genelinde 50 adet yenidoğan ambulansı hizmet veriyor. Yenidoğan transport ekibinde, sorumlusu olarak bir doktor ya da paramedik, yardımcı sağlık personeli ve sürücü görev alıyor.

TRANSFER SIRASINDA BEBEKLERİN HAYATA TUTUNMALARI İÇİN ACİL MÜDAHALE YAPILIYOR

Yenidoğan transport ekibinde görevli acil tıp teknisyeni Cemile Ünlü, acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan bebeklerin sağlık kuruluşlarına transferinin güvenle yapılması için çalıştıklarını anlattı.

Farklı rahatsızlıklarla doğan bebeklerin hayata tutunmaları için her dakikanın önemli olduğunu vurgulayan Ünlü, bu kapsamda yenidoğan ambulanslarındaki ekipmanla transfer sırasında gerekli acil müdahalelerin yapılabildiğini kaydetti.

EĞİTİM PROGRAMINI TAMAMLAYAN EKİPLER YENİDOĞAN TRANSFERİ İÇİN GÖREVLENDİRİLİYOR

Yenidoğan transferinde görev alacak personel, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Türk Neonatoloji Derneğinin ortak çalışmasıyla belirlenen eğitim programını tamamladıktan ve ilgili alanlarda staj yaptıktan sonra ekipte görevlendiriliyor. Covid-19 salgını sürecinde çevrim içi sürdürülen eğitimlere 600 personel katıldı.

ÖZEL EKİPMANLAR HAZIR TUTULUYOR

Acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan bebeklerin nakli için kullanılacak araçlarda yetişkin ambulanslarından farklı olarak özel ekipman bulunuyor. Yenidoğan ambulanslarında nakil kuvözü, portatif neonatal mekanik ventilatör, aspiratör, neonatal nabız oksimetre, defibrilatör, infüzyon ve perfüzyon pompaları ve nakil çantası bulunuyor.

Yorumlar (0)