ABD'de BioNTech aşısının 5-11 yaş grubuna uygulanması bekleniyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Pfizer-BioNTech'in 5-11 yaş grubu için geliştirdiği koronavirüs aşısının kasım ayının başında hazır olabileceğinibildirdi.

SAĞLIK 26.10.2021, 12:26 15.11.2021, 15:42
ABD'de BioNTech aşısının 5-11 yaş grubuna uygulanması bekleniyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, ABC ulusal televizyonunda yaptığı açıklamada, "Her şey yolunda gider ve federal düzenleyicilerden onay alınırsa, aşıların kasım ayının ilk veya ikinci haftasında 5 ila 11 arasındaki çocukların kullanımı için mevcut olması mümkün." ifadelerini kullandı.

"VERİLER ÜMİT VERİCİ"

Pfizer-BioNTech tarafından geçen hafta ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) sağlanan verilerin ümit verici olduğunu düşündüklerini söyleyen Dr. Fauci, yıl sonuna kadar birçok Amerikalı çocuğun aşılanabileceğini belirtti.

CDC BAŞKANI DA 5-11 YAŞ GRUBU İÇİN ONAY VERECEK

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Başkanı Dr. Rochelle Walensky de FOX TV'ye verdiği ropörtajda, FDA ve CDC onayının ardından çocuklara, Noel tatilinden önce Covid-19 aşısı yaptırmak için hızla harekete geçileceğinden umutlu olduğunu söyledi.

Walensky, "5-11 yaş grubundaki çocuklarına aşı yaptırmak için sabırsızlanan birçok ebeveyn olduğunu biliyoruz ve bunun için elimizden geldiğince çabuk harekete geçmeyi amaçlıyoruz." dedi.

YÜZDE 90.7 ETKİLİ OLDUĞU BELİRTİLDİ

FDA tavsiye paneli, Pfizer-BioNTech'in 5-11 yaş grubu için yaptığı Covid-19 aşı başvurusu görüşülecek. FDA'nın internet sitesinde, 22 Ekim'de, Pfizer-BioNTech'in 5-11 yaş grubu aşı çalışmasının, yüzde 90,7 etkili olduğu duyurulmuştu.

Çalışmada 5-11 yaş aralığındaki 2 bin 268 çocuğa 3 hafta arayla plasebo veya normal dozun üçte biri oranında Covid-19 aşısı yapıldığı, aşılama yapılan çocukların yapılmayanlara kıyasla bağışıklık sistemlerinin antikor üreterek daha da güçlendiğinin gözlemlendiği ve virüsü çok daha hafif semptomlarla atlattıkları paylaşılmıştı.

Yorumlar (0)