Tütün Kontrolü Kanseri Önlemede Önemli Rol Oynuyor

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkan Yardımcısı M.P Tuba DURGUT, Uluslararası Kanser Kontrolü Çalıştayı’na katılarak tütün kullanımının önlenebilir ölüm ve hastalıkların önde gelen nedeni olduğunu ve tütün kontrolünün kanserle mücadelenin önemli bir bileşeni olduğunu söyledi.

Politika 05.04.2021, 11:18 Ahmet Balcı
Tütün Kontrolü Kanseri Önlemede Önemli Rol Oynuyor

Kanserle mücadelenin sadece yaşam tarzı ve tedavi odaklı yaklaşımları değil, aynı zamanda tütün endüstrisi gibi küresel bir halk sağlığı tehdidi ile mücadeleyi de gerektiğini belirten Tuba Durgut, tütün kontrolü ile ilgili dikkate alınması gereken üç konuyu şöyle tarif etti: “Birincisi, tütün kullanımı dünyada önlenebilir ölümlerin önde gelen nedenidir. İkinci olarak, çok uluslu tütün şirketlerinin bu salgının yayılmasındaki rolünü çok iyi anlamalı ve farkında olmalıyız. Son olarak, bu mücadelede amacımıza ulaşmamıza yardımcı olacak kanıta dayalı yöntemlerimiz var, sadece bunları uygulamak için çaba göstermemiz gerekiyor”

Tuba DURGUT, tütün endüstrisinin halk sağlığı savunuculuğuna karşı kullandığı taktikler ve manipülasyon teknikleri hakkında da bilgi verirken, DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'nde yer alan MPOWER ilkelerinin uygulanmasının kanseri önlemede yararlı bir politika aracı olduğunu vurguladı.

2-3 Nisan 2021 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi ve King's College London ile ortaklaşa düzenlenen ve Prof. Dr. Tezer Kutluk ve Prof. Dr. Richard Sullivan'ın başkanlığında gerçekleşen çalıştay, ulusal ve uluslararası uzmanları bir araya getirerek kanser kontrolünün mevcut durumuna, COVID-19 salgınının etkilerine ve kanser kontrolünün geleceğine ışık tutmayı hedefliyor.

Yorumlar (0)